Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Παρόμοια θέματα

    προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια...

    +18
    μαριτα
    litmell
    irida
    nostradamos
    iasonas
    mixaela_
    germanida..
    wind
    areianos
    erion5
    Gregory
    kostikas26
    dakos
    eleos
    Aptyxeiotos
    emo_no
    pandora
    petra_
    22 απαντήσεις

    Σελίδα 1 από 3 1, 2, 3  Επόμενο

    Πήγαινε κάτω

    προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια... Empty προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια...

    Δημοσίευση από petra_ Δευ Δεκ 22, 2008 9:14 am

    σ αυτη τη χωρα, κυριαρχουν οι παπαγαλοι και τα... παπαγαλακια.
    καποιοι θεωρησαν τα βιβλια σεναρια και μας εβαλαν να τα αποστηθιζουμε σαν να ηταν ρολος...οι τυχεροι που το καταφερνουν, περνουν στη σχολη που θελουν, οι υπολοιποι που ξεχνουν τα λογια τους οσο και αν ο...αυτοσχεδιασμος τους ειναι καλυτερος απ το σεναριο καταληγουν στην καλυτερη περιπτωση σε σχολη με αντικειμενο "δεν εχει η πολη τουρισμο, ας την ενισχυσουμε"...
    θα ειναι οι αλλαγες οπως χρονια περιμενουμε? η παλι καποιος θα κολλησει σε συμφεροντα και θα παν ολα στο βροντο?
    στην ελλαδα ειμαστε, μην περιμενουμε πολλα και γρηγορα...


    Very Happy
    petra_
    petra_
    ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΙΑ

    Αριθμός μηνυμάτων : 1851
    Ηλικία : 36
    Τόπος : νταμαρι...
    Κάρμα : 562
    Points : 7600
    Registration date : 02/10/2008

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια... Empty Απ: προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια...

    Δημοσίευση από pandora Δευ Δεκ 22, 2008 10:32 am

    ο τροπος εισαγωγης μεχρι τωρα ειναι καθαρα ρατσιστικος.
    αποκλειονται δεν εχουν τη δυνατοτητα απομνημονευσης ενος κειμενου. αλλα αυτο δεν παει να πει οτι δεν ειναι σε θεση να το διαπραγματευτουν και να το παρουσιασουν σωστα. απο την αλλη αυτοε που απομνημονευει μπορει και να μην εχει καταλαβει ποιο ακριβως ειναι το θεμα του...
    εγω θα ελεγα τα θεματα να ειναι πιο γενικα, και οχι ολα απ αυτα που εχουμε διδαχτει για να ξεχωρισουν αυτοι που εχουν κριτικη σκεψη και που μενουν εξω απ τα πανεπιστημια απ αυτους που εχουν μαθει απ εξω αυτη τη συγκεριμενη υλη...



    geek
    pandora
    pandora
    Κοινωνικός Ανταποκριτής (κοινώς... κουτσομπόλα)

    Αριθμός μηνυμάτων : 3029
    Ηλικία : 34
    Τόπος : αγρινιο
    Κάρμα : 231
    Points : 8537
    Registration date : 10/11/2008

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια... Empty Απ: προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια...

    Δημοσίευση από emo_no Δευ Δεκ 22, 2008 1:36 pm

    φυσικα και θα κολλησει σε συμφεροντα η θα κοιταξουν να βρουν εναν αλλο τροπο να γινει αλλαγη συμφεροντων.... και το συστημα θα αλλαξει αλλα και θα ειναι τι ιδιο...


    lol! lol!
    emo_no
    emo_no
    Μην πυροβολείτε τον πιανίστα!

    Αριθμός μηνυμάτων : 1635
    Ηλικία : 33
    Τόπος : εδω κοντα...
    Κάρμα : 131
    Points : 7140
    Registration date : 14/11/2008

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια... Empty Απ: προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια...

    Δημοσίευση από Aptyxeiotos Δευ Δεκ 22, 2008 5:46 pm

    δε με νοιάζει, εγώ μπήκα... Laughing

    Αστεία αστεία, όσο είμαστε "στη σκιά" των εξετάσεων αυτό είναι ένα φλέγον θέμα... Μετά όμως... δε βαριέσαι, αδερφέ...
    Aptyxeiotos
    Aptyxeiotos
    Admin είμαι, ό,τι θέλω κάνω!

    Αριθμός μηνυμάτων : 1290
    Ηλικία : 35
    Τόπος : Right Here, Right Now.
    Κάρμα : 4324
    Points : 505989
    Registration date : 31/08/2008

    https://synomilo.forumgreek.com

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια... Empty Απ: προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια...

    Δημοσίευση από eleos Τετ Δεκ 24, 2008 12:12 am

    ...εγωιστικο...πολυ εγωιστικο....
    ....αλλα ας το εξετασουν ....οι επομενοι.....
    ....και γω μπηκα....


    ...
    eleos
    eleos
    No comment.

    Αριθμός μηνυμάτων : 679
    Ηλικία : 36
    Τόπος : παράλληλος κόσμος
    Κάρμα : 112
    Points : 6300
    Registration date : 15/11/2008

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια... Empty Απ: προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια...

    Δημοσίευση από emo_no Τετ Δεκ 24, 2008 2:52 am

    ευχριστουμε για την υποστηριξη, αλλα να δω τι θα πειτε οταν εσας σας βαλουν να ....ξαναπληρωσετε στην εξοδο.....

    lol!
    emo_no
    emo_no
    Μην πυροβολείτε τον πιανίστα!

    Αριθμός μηνυμάτων : 1635
    Ηλικία : 33
    Τόπος : εδω κοντα...
    Κάρμα : 131
    Points : 7140
    Registration date : 14/11/2008

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια... Empty Απ: προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια...

    Δημοσίευση από dakos Τετ Δεκ 24, 2008 8:00 am

    emo_no, ειμαι μαζι σου. σε συμπονω, σε καταλαβαινω σε συμμεριζομαι...αλλα και σου ευχομαι καλη αποστηθιση....( εγω μπηκα και προλαβα να βγω χωρις να πληρωσω...)

    Idea
    dakos
    dakos
    Το Κουλό Χέρι του Νόμου

    Αριθμός μηνυμάτων : 1905
    Ηλικία : 38
    Τόπος : θεσσαλονικη...
    Κάρμα : 191
    Points : 7348
    Registration date : 08/11/2008

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια... Empty Απ: προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια...

    Δημοσίευση από kostikas26 Τετ Δεκ 24, 2008 8:54 am

    ναι, ρε παιδια, ευχαριστουμε που μας σκεφτεστε!!




    confused
    kostikas26
    kostikas26
    Πόντιος κι μ' έναν Ομάτ !!!

    Αριθμός μηνυμάτων : 2244
    Ηλικία : 30
    Τόπος : ποντος...
    Κάρμα : 184
    Points : 7889
    Registration date : 09/11/2008

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια... Empty Απ: προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια...

    Δημοσίευση από Gregory Τετ Δεκ 24, 2008 11:38 am

    Είδες, Κωστικα, αντε μετά να πάει μπροστα αυτή η χώρα......ο καθένας κοιτάει την πάρτη του...Μακριά απ' το....οπτικό μας πεδίο, λέει....


    No
    Gregory
    Gregory

    Αριθμός μηνυμάτων : 241
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη, δυτικά...
    Κάρμα : 74
    Points : 5910
    Registration date : 12/11/2008

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια... Empty Απ: προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια...

    Δημοσίευση από Aptyxeiotos Τετ Δεκ 24, 2008 12:55 pm

    [sarcasm]
    Εγώ πάντως τη σχετική επανάστασή μου την έκανα, μπήκα δηλαδή εκεί που ήθελα δίχως ν' αποστηθίσω τίποτα... Με κάποια ευτράπελα αποτελέσματα βέβαια, αλλά με επιτυχία...
    [/sarcasm]
    Aptyxeiotos
    Aptyxeiotos
    Admin είμαι, ό,τι θέλω κάνω!

    Αριθμός μηνυμάτων : 1290
    Ηλικία : 35
    Τόπος : Right Here, Right Now.
    Κάρμα : 4324
    Points : 505989
    Registration date : 31/08/2008

    https://synomilo.forumgreek.com

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια... Empty Απ: προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια...

    Δημοσίευση από pandora Τετ Δεκ 24, 2008 6:21 pm

    ευτραπελα? ακριβως το ιδιο μπορω να πω και γω...περασα στην πρωτη μου επιλογη χωρις αποστηθιση αλλα οχι και χωρις ευτραπελα...
    τωρα, αν εγω εχω περασει ολα τα μαθηματα και οι αποστηθισαντες ακομα τα χρωσταν ειναι αλλη πονεμενη ( γι αυτους, ιστορια... )


    Shocked


    Έχει επεξεργασθεί από τον/την pandora στις Σαβ Ιαν 10, 2009 11:07 am, 1 φορά
    pandora
    pandora
    Κοινωνικός Ανταποκριτής (κοινώς... κουτσομπόλα)

    Αριθμός μηνυμάτων : 3029
    Ηλικία : 34
    Τόπος : αγρινιο
    Κάρμα : 231
    Points : 8537
    Registration date : 10/11/2008

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια... Empty Απ: προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια...

    Δημοσίευση από erion5 Πεμ Δεκ 25, 2008 9:46 am

    οχι, δεν ειναι σωστο επειδη εμεις ειμαστε μεσα να αδιαφορησουμε για τον τροπο εισαγωγης. μεχρι να καταληξουν και να συμφωνησουν, θα εχουν περασει τοσα χρονια και θα εχουμε παιδια που θα δινουν εξετασεις...απο τωρα πρεπει να το φροντισουμε, ελλαδα ειναι εδω, ολα αντεχουν πολυ...


    santa
    erion5
    erion5
    Πόσα πιάνει ρε το όχημα???

    Αριθμός μηνυμάτων : 3158
    Ηλικία : 33
    Τόπος : καστορια
    Κάρμα : 244
    Points : 8619
    Registration date : 13/11/2008

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια... Empty Απ: προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια...

    Δημοσίευση από areianos Πεμ Δεκ 25, 2008 1:02 pm

    Οτι και να λένε τώρα το σύστημα δεν πρόκειται να αλλάξει γιατί η πιθανή αλλαγή του θα έχει αρνητικές συνέπειες για κάποιους, (λ.χ φροντιστήρια)...Κατά την άποψή μου πρέπει να σταματήσουν οι Πανελλήνιες εξετάσεις και ο τρόπος εισαγωγής στα Πανεπιστήμια να προσφέρεται σε όλους,όμως όποιος χάσει έστω και ένα μάθημα στο πρώτο εξάμηνο να κόβεται.(Νομίζω έτσι γίνεται στην Ιταλία και σε άλλα κράτη της Ευρώπης).Ο θεσμός των Πανελληνίων εξετάσεων πρέπει να πάψει να υφίσταται γιατί είναι μια καταστροφική χρονιά για τους μαθητές...Τελοσπάντων εγώ 3η Γυμνασίου πάω και ξέρω πως θα δώσω εξετάσεις οπότε...
    areianos
    areianos
    Το Σκουλήκι του Φόρουμ

    Αριθμός μηνυμάτων : 593
    Τόπος : Πλανήτης Άρης
    Κάρμα : 37
    Points : 6231
    Registration date : 22/12/2008

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια... Empty Απ: προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια...

    Δημοσίευση από wind Πεμ Δεκ 25, 2008 11:40 pm

    στην ελλαδα πολλα παραμενουν προτασεις,
    κολλουν σε συμφεροντα που ειναι πιο σημαντικα
    απ το κοινο συμφερον.
    εδω ο αμεσα ενδιαφερομενος ειναι ο μαθητης...

    και φυσικα, ετσι πρεπει να γινει...
    ποσο καλος ειναι ενας επαγγελματιας
    που ξεκινησε για οδοντιατρος και εγινε
    πχ γεωπονος?
    wind
    wind
    Ο Υδραυλικός μας

    Αριθμός μηνυμάτων : 2797
    Ηλικία : 35
    Τόπος : αθηνα
    Κάρμα : 244
    Points : 8494
    Registration date : 18/11/2008

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια... Empty Απ: προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια...

    Δημοσίευση από pandora Σαβ Ιαν 10, 2009 11:10 am

    μην το κουραζετε το θεμα, ειναι πολυ απλο. αυτη η κατασταση με τους, χαμηλης νοημοσυνης, να βρισκονται σε μεγαλες θεσεις- κλειδια και να οργανωνουν τη ζωη των υπολοιπων θα συνεχιστει γιατι ειναι μερος ενος σχεδιου που θελει την "εξοντωση" οσων σκεφτονται...

    ξερετε ποσο επικινδυνος ειναι ο ανθρωπος που σκεφτεται? πααααααααααααρα πολυ....

    Evil or Very Mad
    pandora
    pandora
    Κοινωνικός Ανταποκριτής (κοινώς... κουτσομπόλα)

    Αριθμός μηνυμάτων : 3029
    Ηλικία : 34
    Τόπος : αγρινιο
    Κάρμα : 231
    Points : 8537
    Registration date : 10/11/2008

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια... Empty Απ: προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια...

    Δημοσίευση από germanida.. Κυρ Ιαν 11, 2009 4:13 pm

    paidia, eixa gnwrisei mia kuria, i opoia diorthone tis panellinies eksetaseis (prwti pou ta diorthone).. akousa loipon oti gia na peraseis se kapoio panepistimio prepei, i na exeis kapoio "meson", i polu apla... xrhmata!! auti den to dextike auto.. dioti gia ekeini 'metrouse' i aksia tou kathe paidiou.. kai oxi i tsepi twn gonewn.. kai gi'auto ton logo, dioti kai i sunadelfoi tis itan enantion tis, blepete den tous sumfere kati tetoio, efuge apo ekei.. den kserw an alitheuei.. alla mono me tin idea.. ti na pw....
    germanida..
    germanida..
    Η νύφη από τη Γερμανία...

    Αριθμός μηνυμάτων : 1626
    Τόπος : ΚΡΗΤΗ !!!
    Κάρμα : 7
    Points : 6868
    Registration date : 05/01/2009

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια... Empty Απ: προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια...

    Δημοσίευση από pandora Κυρ Ιαν 11, 2009 6:04 pm

    τς τς τσ!!!! αυτα διαδιδουν στη γερμανια? φυσικα και δεν αληθευει....
    προφανως αναφερθηκε στην υποθεση που πριν λιγα χρονια αναστατωσε μαθητες και γονεις ( αλλα οχι και τσεπες... ), αλλα αυτο ηταν, απλα, ενα περιστατικο που δεν πηρε εκταση...
    ξερω, οτι στο εδω φορουμ, οι περισσοτεροι εχουν περασει σε καποιο πανεπιστημιο...οπως και γω στην πρωτη μου επιλογη, αλλα δε θυμαμαι να πληρωσα κανεναν...αρα δεν αληθευει...

    Very Happy
    pandora
    pandora
    Κοινωνικός Ανταποκριτής (κοινώς... κουτσομπόλα)

    Αριθμός μηνυμάτων : 3029
    Ηλικία : 34
    Τόπος : αγρινιο
    Κάρμα : 231
    Points : 8537
    Registration date : 10/11/2008

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια... Empty Απ: προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια...

    Δημοσίευση από germanida.. Κυρ Ιαν 11, 2009 6:06 pm

    ok.. mono pou den to diadosan stin germania auto..
    germanida..
    germanida..
    Η νύφη από τη Γερμανία...

    Αριθμός μηνυμάτων : 1626
    Τόπος : ΚΡΗΤΗ !!!
    Κάρμα : 7
    Points : 6868
    Registration date : 05/01/2009

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια... Empty Απ: προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια...

    Δημοσίευση από Aptyxeiotos Κυρ Ιαν 11, 2009 9:06 pm

    λυπάμαι αν αυτή είναι η εικόνα μας στο εξωτερικό...
    Επειδή γνωρίζω κάπως το χώρο (διορθώνει ο πατέρας μου) αυτά ευτυχώς δεν υφίστανται. Θεωρητικά δεν μπορούν να γίνουν... πρακτικά δεν ξέρω.
    Το σύστημα είναι χάλια, δυστυχώς. αλλά όχι σε τέτοιο σημείο

    αλήθεια, για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια τι πιστεύετε?
    Aptyxeiotos
    Aptyxeiotos
    Admin είμαι, ό,τι θέλω κάνω!

    Αριθμός μηνυμάτων : 1290
    Ηλικία : 35
    Τόπος : Right Here, Right Now.
    Κάρμα : 4324
    Points : 505989
    Registration date : 31/08/2008

    https://synomilo.forumgreek.com

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια... Empty Απ: προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια...

    Δημοσίευση από wind Κυρ Ιαν 11, 2009 9:18 pm

    πιο οικονομικα....
    αν υπολογισεις τα χρηματα που
    πληρωνουν γονεις για τα φροντιστηρια
    ( ευτυχως, δεν τα χρειαστηκα...)....

    τωρα, ποιος, πως και τι θα διδασκει
    τι γνωσεις θα εχει ο αποφοιτος
    δεν το ψαχνουμε...

    βλεπουμε πρωτα τι γνωσεις θα εχουμε εμεις
    που θα αποφοιτησουμε απ τα δημοσια...
    και κατα ποσο αυτα που διδασκομαστε
    ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα...

    ( εδω, απτυχειωτε, κανω αιτηση για μια
    ειδικη φατσουλα που θα εχει το χερι στο σαγονι
    για να ανταποκρινεται στο "μουσια"...)



    :mousia: καπως ετσι?
    wind
    wind
    Ο Υδραυλικός μας

    Αριθμός μηνυμάτων : 2797
    Ηλικία : 35
    Τόπος : αθηνα
    Κάρμα : 244
    Points : 8494
    Registration date : 18/11/2008

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια... Empty Απ: προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια...

    Δημοσίευση από germanida.. Κυρ Ιαν 11, 2009 10:21 pm

    gia mia akoma fora tha pw oti den akoustike sto ekswteriko auto..
    germanida..
    germanida..
    Η νύφη από τη Γερμανία...

    Αριθμός μηνυμάτων : 1626
    Τόπος : ΚΡΗΤΗ !!!
    Κάρμα : 7
    Points : 6868
    Registration date : 05/01/2009

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια... Empty Απ: προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια...

    Δημοσίευση από mixaela_ Δευ Ιαν 12, 2009 1:39 am

    ελπιζω αυτη η κυρια να μην ξαναδιορθωσει γραπτα για να μην της κανουν κακο οι συναφελφοι της. κριμα ειναι, αυτη να σκεφτεται την αξια του καθε παιδου και οι αλλοι την αξια της καθε ειδαγωγης....θαρρεις και εινα στο χερι του καθε διορθωτη καθηγητη...πρωτου, δευτερου, .......ογδοου....
    ειπαμε αλλα μην το παρα....κανουμε...



    flower
    mixaela_
    mixaela_
    Συνομιλώ! Pin-up Girl

    Αριθμός μηνυμάτων : 1937
    Ηλικία : 33
    Τόπος : θεσσαλονικη
    Κάρμα : 246
    Points : 7413
    Registration date : 08/11/2008

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια... Empty Απ: προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια...

    Δημοσίευση από iasonas Δευ Ιαν 12, 2009 10:01 am

    ιδιωτικα πανεπιστημια? εξαρταται τι θελει να κανει ο καθενας με το πτυχιο που θα παρει. αν του χρειαζονται οι γνωσεις η αν, απλα, θελει ενα "χαρτι" για να τακτοποιηθει στο δημοσιο.
    εχει αποδειχτει στην ελλαδα οτι στον ιδιωτικο τομεα προσφερονται καλυτερες υπηρεσιες απ οτι στο δημοσιο. αλλα στην περιπτωση, ποιος θα ειναι ο ιδιωτης που θα εχει τετοια οργανωση ωστε να τα καταφερει? στην αρχη τουλαχιστον...

    προσωπικα ειμαι υπερ των ιδιωτικων πανεπιστημιων (ο πατερας μου ειναι καθηγητης σε δημοσιο πανεπιστημιο)...αλλα με την προυποθεση να ελεγχεται το επιπεδο σπουδων...( οχι οτι θα ειναι κατωτερο απ αυτο των δημοσιων που ειναι και ανεξελεγξτα και καταλαβαινεις το επιπεδο οταν πας να δουλεψεις και ανακαλυπτεις οτι κατι χρονια μαθαινες ψιλοασχετα...)

    το προβλημα ειναι αλλου. αντε να τα βαλεις με το κατεστημενο και να ταραξεις τα νερα στην ελλαδα οπου πρωτα κοιταμε το συμφερον μας και οχι την επιτευξη του σκοπου...

    study ( διαβαζω αλλα τι εγινε? παλι καμμια μπαρουφα θα μου κατσει στην εξεταστικη...)
    iasonas
    iasonas
    Όχι, ο μονοσάνδαλος, ο άλλος...

    Αριθμός μηνυμάτων : 1764
    Ηλικία : 34
    Τόπος : σερρες
    Κάρμα : 165
    Points : 7256
    Registration date : 06/10/2008

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια... Empty Απ: προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια...

    Δημοσίευση από Aptyxeiotos Δευ Ιαν 12, 2009 12:12 pm

    Από φιλοσοφικής απόψεως, δεν μου πολυαρέσει η ιδέα.
    Πρακτικά όμως δηλώνω υπέρ. Γιατί?
    Ήδη λειτουργούν ιδιωτικά πανεπιστήμια. Ειδικά στον τομέα των οικονομικών. Νοικιάζουν έναν όροφο σε κάποιο αρχαίο κτίριο, συνεργάζονται και μ' ένα πανεπιστήμιο π.χ. στη Βουλγαρία, κι εσύ που θες να "αγοράσεις" πτυχίο, παίρνεις ένα πτυχίο από το πανεπιστήμιο της Βουλγάρίας που είπαμε χωρίς να πατήσεις καν το πόδι σου εκεί...
    Μετά, ο επιχειρηματίας - ιδιοκτήτης του ιδιωτικού πανεπιστημίου σου βρίσκει και δουλειά (και ο χάχας που ζοριζόταν στις πανελλαδικές να μπει στο δημόσιο πανεπιστήμιο σερβίρει καφέδες...)
    Αν επισημοποιηθούν και πρακτικά τα ιδιωτικά πανεπιστήμια, τουλάχιστον θα ελέγχονται...

    Από την άλλη όμως, ένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο είναι μια επιχείρηση, και έχει ως στόχο τη μεγιστοποίηση των κεφαλαίων τα οποία επενδύονται σ' αυτή... δηλαδή το κέρδος. Και όπου κέρδος...
    Aptyxeiotos
    Aptyxeiotos
    Admin είμαι, ό,τι θέλω κάνω!

    Αριθμός μηνυμάτων : 1290
    Ηλικία : 35
    Τόπος : Right Here, Right Now.
    Κάρμα : 4324
    Points : 505989
    Registration date : 31/08/2008

    https://synomilo.forumgreek.com

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια... Empty Απ: προταση αλλαγης τροπου εισαγωγης στα πανεπιστημια...

    Δημοσίευση από dakos Δευ Ιαν 12, 2009 2:02 pm

    δεν πιστευω να υπαρχει διαφορα.. πρακτικα και γω δηλωνω υπερ...
    εχω διαπιστωσει οτι υπαρχουν τεραστιες διαφορες αναμεσα στους διδασκοντες στα δημοσια πανεπιστημια ( και αναμεσα στους διδασκομενους, φυσικα...) που αρχιζω να πιστευω μηπως θα επρεπε μα μας "αμολουν" ελευθερους και μετα απο 4 χρονια να μας ζητουν να τους πουμε τι μαθαμε...
    συμφωνω οτι ειναι μια επιχειρηση...και προσθετω οτι η επιδιωξη για μεγαλυτερο κερδος σημαινει, συνηθως, μειωση δαπανων. ποιες θα ειναι οι δαπανες που θα μειωθουν? αυτο αφηνεται στη συνειδηση του...πανεπιστημιατορα....


    Idea
    dakos
    dakos
    Το Κουλό Χέρι του Νόμου

    Αριθμός μηνυμάτων : 1905
    Ηλικία : 38
    Τόπος : θεσσαλονικη...
    Κάρμα : 191
    Points : 7348
    Registration date : 08/11/2008

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Σελίδα 1 από 3 1, 2, 3  Επόμενο

    Επιστροφή στην κορυφή

    - Παρόμοια θέματα

     
    Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
    Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης