Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Magic: The Gathering

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Magic: The Gathering Empty Magic: The Gathering

Δημοσίευση από Aptyxeiotos Τετ Δεκ 10, 2008 9:29 pm

Magic: The Gathering MTG%20Logo%20trans

To Magic: The Gathering είναι ένα παιχνίδι στρατηγικής με συλλεκτικές κάρτες.
Για την ακρίβεια, είναι το πρώτο τέτοιο παιχνίδι που εκδόθηκε.
Το Magic δημιουργήθηκε από τον καθηγητή μαθηματικών Richard Garfield και εκδόθηκε πρώτη φορά το 1993 από τη Wizards of the Coast. Το παιχνίδι σημείωσε μεγάλη επιτυχία και συνεχίζει να εκδίδεται μέχρι σήμερα. Πλέον υπάρχουν κατά προσέγγιση 6.000.000 παίκτες σε 70 χώρες, ενώ αγώνες διοργανώνονται τακτικά σε εθνικό και παγκόσμιο επίπεδο.

Το Magic παίζεται από 2 (ή περισότερους) παίκτες. Κάθε παίκτης παίρνει το ρόλο ενός παντοδύναμου μάγου (Planeswalker), έχει μια τράπουλα των 40 ή 60 καρτών και ξεκινάει με 20 βαθμούς ζωής. Το παιχνίδι τελειώνει για έναν παίκτη όταν οι πόντοι ζωής του πέσουν στο 0 ή τελειώσουν οι κάρτες της τράπουλάς του. Υπάρχουν πολλοί τύποι καρτών, όπως περιοχές (Lands), πλάσματα (Creatures) και μαγικές κάρτες (Ιnstants & Sorceries). Οι κάρτες είναι ομαδοποιημένες ανάλογα με το χρώμα τους, και κάθε χρώμα αντιπροσωπεύει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και αξίες.
Μπορείτε να δείτε ποιό χρώμα σας αντιπροσωπέυει κάνοντας αυτό το σύντομο τεστ:

ΤΕΣΤ

Μπορείτε να αντιγράψετε τον κωδικό του αποτελέσματός σας και να το βάλετε στην υπογραφή σας!

Χαρακτηριστικές Εικόνες Καρτών:
Σπόιλερ:

Παρά το γεγονός ότι μετά το Magic εκδόθηκαν πολλά παρόμοια παιχνίδια (L5R, Pokemon TCG, Yu-Gi-Oh!), το Magic συνέχισε να ξεχωρίζει για την πολυπλοκότητα της στρατηγικής του. Αυτό φαίνεται και στις ηλικίες των παικτών, που σύμφωνα με μια έρευνα διαρθρώνονται ως εξής:

12-15 18,6 %
16-19 26,6%
20-23 21,5 %
24-27 12,4%
28-31 13,6%
32-35 4%
36-39 1,7%
40-43 1,1%
44+ 0,6%

Στην Ελλάδα, αυτά τα στοιχεία δεν ισχύουν. Λόγω του επιπέδου που απαιτείται στη γνώση της Αγγλικής γλώσσας, ο μέσος όρος των παικτών είναι 20+ έτη. Επίσης, το μορφωτικό επίπεδο των παικτών είναι ανώτερο από το παγκόσμιο. Γενικά, η χρήση γνώσεων στατιστικής και θεωρίας παιγνίων είναι πολύ αποδοτική και σχεδόν απαραίτητη σε αυτό το παιχνίδι, πράγμα που ευνοεί τους παίκτες που έχουν ασχοληθεί με τα παραπάνω.

Γενικά, το Magic είναι ένα παιχνίδι που ακονίζει το μυαλό και απαιτεί πολλή σκέψη χωρίς να είναι κουραστικό και ανιαρό. Μπορεί να χαρίσει πολλές ώρες ψυχαγωγίας και διασκέδασης. Μην αφήσετε το φανταχτερό περιτύλιγμα και τις παραμυθένιες εικόνες να σας ξεγελάσουν. Το magic είναι ένα καθαρόαιμο και ώριμο παιχνίδι σκέψκς και στρατηγικής.
Από την άλλη, το Magic είναι δυστυχώς ένα ακριβό "άθλημα", αφού μια έτοιμη τράπουλα κοστίζει γύρω στα 13 Ευρώ, ενώ ένα φακελάκι Booster 4 Ευρώ.
Επίσης, το αγωνιστικό περιβάλλον του παιχνιδιού είναι αρκετά σκληρό για κάποιον αρχάριον, από την άποψη ότι απαιτεί μεγάλη εμπειρία.

Για τους αρχάριους στο Magic, υπάρχει το Starter Pack, που περιέχει 2 κάρτες και οδηγίες χρήσης για 2 παίκτες.
Επίσης, υπάρχουν τα λεγόμενα Duel Decks:

Elves VS Goblins, όπου τα ξωτικά αντιμετωπίζουν τις μαινόμενες ορδές των καλικάντζαρων.
Σπόιλερ:

Jace VS Chandra, όπου ο μάγος Jace αντιμετωπίζει την μάγισσα της φωτιάς Chandra.
Σπόιλερ:

Χρήσιμα Links:
To επίσιμο site του Magic.
Το ανεπίσημο site της ελληνικής κοινότητας
Aptyxeiotos
Aptyxeiotos
Admin είμαι, ό,τι θέλω κάνω!

Αριθμός μηνυμάτων : 1290
Ηλικία : 35
Τόπος : Right Here, Right Now.
Κάρμα : 4324
Points : 505989
Registration date : 31/08/2008

https://synomilo.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Magic: The Gathering Empty Απ: Magic: The Gathering

Δημοσίευση από Aphrodite Δευ Φεβ 02, 2009 6:17 pm

Για αρχή οφείλω να ομολογήσω πως για πρώτη μου δημοσίευση το παρόν θέμα είναι αρκετά στα μέτρα μου....(thanks aptyxeiote!!!)

To magic λοιπόν,είναι όπως προαναφέρθηκε ένα παιχνίδι,γιατί σε διασκεδάζει,αλλά και ένας πραγματικά δημιουργικός τρόπος για την εξάσκηση του μυαλού σου καθώς και τις φαντασίας σου...κάποιοι ίσως το χαρακτηρίσουν ως ''παιδιάστικο''ή κάτι παρόμοιο,αλλά αυτή είναι η μαγεία του...να σε τραβήξει να το μάθεις...
προσωπικά δεν ξέρω αν θα άρχιζα να παίζω αν κάποιος δεν μου έδινε το κίνητρο για κάτι τέτοιο,όπως και για πολλά άλλα...αλλά πραγματικά όταν αρχίζεις δεν ξεκολλάς..ίσως αρχικά να κουραστείς να χάνεις αλλά....τι νόημα έχει να είσαι πάντα νικητής? Very Happy
Όσοι ενδιαφέρονται μπορούν να μπουν στη σχετική σελίδα και να μάθουν...όσον αφορά το κόστος,αν βρείς καλό δάσκαλο το starter pack δε το χρειάζεσαι...στην συνέχεια απλά κάνεις τα κουμάντα σου(για να μπορείς να βγάλεις και τον μήνα Wink )και αποκτάς το πολυπόθετο deck!!!!! Shocked αρχικά 40αρη και μετα 60αρη...(και βλέπουμε...)

Ίσως και εγώ και ο aptyxeiotos σας τρομάξαμε λίγο με το μέγεθος των μνμάτων,αλλά αξίζουν....please διάβαστε τα ωστε να μεγαλώσει η παρέα των magicόβιων Laughing
Άντε...Καλώς σας βρήκα........... Wink
Aphrodite
Aphrodite
Πρόσεχε τι λες! Σε βλέπω!

Αριθμός μηνυμάτων : 34
Ηλικία : 34
Τόπος : θεσσαλονίκη
Κάρμα : 4
Points : 5731
Registration date : 10/10/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Magic: The Gathering Empty Απ: Magic: The Gathering

Δημοσίευση από yellowMadness_3 Δευ Φεβ 02, 2009 6:31 pm

ρε και που παιζεται αυτο το πραμα?...
yellowMadness_3
yellowMadness_3

Αριθμός μηνυμάτων : 477
Ηλικία : 109
Τόπος : Εκπροσωπω Σαλονικα...
Κάρμα : 2
Points : 5674
Registration date : 07/11/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Magic: The Gathering Empty Απ: Magic: The Gathering

Δημοσίευση από Aphrodite Δευ Φεβ 02, 2009 10:33 pm

Ερασιτεχνικά παίζεται όπου σου κάνει κέφι...
Τώρα αν θες να το δεις πιο σοβαρά, σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους...από ότι ξέρω,και αν δεν κάνω λάθος,στην Θεσσαλονίκη υπάρχουν 2 στο κέντρο και ένας...όχι στο κέντρο... tongue
Aphrodite
Aphrodite
Πρόσεχε τι λες! Σε βλέπω!

Αριθμός μηνυμάτων : 34
Ηλικία : 34
Τόπος : θεσσαλονίκη
Κάρμα : 4
Points : 5731
Registration date : 10/10/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Magic: The Gathering Empty Απ: Magic: The Gathering

Δημοσίευση από yellowMadness_3 Δευ Φεβ 02, 2009 10:43 pm

και τι ειναι αυτο?...εχει ως βαση το YU-GI-OH η κατι παρομοιο?
yellowMadness_3
yellowMadness_3

Αριθμός μηνυμάτων : 477
Ηλικία : 109
Τόπος : Εκπροσωπω Σαλονικα...
Κάρμα : 2
Points : 5674
Registration date : 07/11/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Magic: The Gathering Empty Απ: Magic: The Gathering

Δημοσίευση από Aptyxeiotos Τρι Φεβ 03, 2009 12:12 am

χμμ... για την ακρίβεια, το yu-gi-oh έχει σαν βάση το magic... άλλα δεν τίθεται σύγκριση, το magic είναι πιο πολύπλοκο και ισορροπημένο, μια και οι τακτικές στρατηγικής του παιχνιδιού είναι πολύ πιο "ενήλικες".
Όπως είπε και η Aphrodite, το magic μπορείς να το παίξεις όπου (και όπως) σου κάνει κέφι. Μπορείς να παίξεις με ένα φίλο σου στο τραπέζι της κουζίνας εντελώς "ερασιτεχνικά" ή μπορείς να γυρίσεις τον κόσμο παίζοντας σε διάφορα Grand Prix Tournaments...
Aptyxeiotos
Aptyxeiotos
Admin είμαι, ό,τι θέλω κάνω!

Αριθμός μηνυμάτων : 1290
Ηλικία : 35
Τόπος : Right Here, Right Now.
Κάρμα : 4324
Points : 505989
Registration date : 31/08/2008

https://synomilo.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Magic: The Gathering Empty Απ: Magic: The Gathering

Δημοσίευση από yellowMadness_3 Τρι Φεβ 03, 2009 7:25 am

μαλιστα...εγω ακομη δεν καταλαβα γιαυτο και παω να δω απ το utube αυτο το πραμα.. Wink
yellowMadness_3
yellowMadness_3

Αριθμός μηνυμάτων : 477
Ηλικία : 109
Τόπος : Εκπροσωπω Σαλονικα...
Κάρμα : 2
Points : 5674
Registration date : 07/11/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης