33 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Επόμενο

Μια Ζωη Ολο ΑΡΗΣ!!! Empty Μια Ζωη Ολο ΑΡΗΣ!!!

Δημοσίευση από yellowMadness_3 Τετ Δεκ 03, 2008 10:49 am

O ΑΡΗΣ κέρδισε και στη 2η αγωνιστική του Eurocup, αυτή τη φορά την Ισραηλινή Μπνέι Χασαρόν με τελικό σκορ 84-71 στο Παλέ, μπροστά σε 4.000 κόσμου που δημιούργησε για μια ακόμη φορά εκπληκτική ατμόσφαιρα, καθοδηγούμενου από το πέταλο του SUPER 3 που πήγαινε «πάνω – κάτω» για 40 αγωνιστικά λεπτά.

Το ξεκίνημα της ομάδας ήταν μουδιασμένο, με αποτέλεσμα το σκορ να πηγαίνει πόντο - πόντο στα πρώτα λεπτά. Το πεντάλεπτο συμπληρώθηκε με μακρινό τρίποντο του Νέλσον ( 11-8 ).

Από κει και πέρα ο ΑΡΗΣ επέβαλε τον ρυθμό του, μπόρεσε να βρει διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι και έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε με μια διαφορά 7 πόντων (23-16).

Η δεύτερη περίοδος είχε αρκετά νεύρα από την πλευρά των Ισραηλινών, αφού στα πρώτα τρία λεπτά είχαν τεχνική ποινή και αντιαθλητικό φάουλ από την πλευρά τους, κάτι που διατηρούσε το προβάδισμα για την ομάδα μας (28-21).

Η συνέχεια είχε ορισμένα διαδοχικά λάθη από την πλευρά του ΑΡΗ και αυτό βοήθησε τους φιλοξενούμενους να μειώσουν τη διαφορά (28-25). Ακολούθησε ένα τρίποντο του Τσαλδάρη που ξεκόλλησε επιθετικά την ομάδα μας και λίγο αργότερα το εύστοχο σουτ του Νέλσον διαμόρφωσε το σκορ σε 34-25.

Στα 3’30’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου είχαμε τη μέγιστη διαφορά ως εκείνο το σημείο (36-25), ύστερα από το θεαματικό κάρφωμα του Νέλσον. Ακολούθως, υπήρξε ένα σερί 2-9 από τους Ισραηλινούς, που έφερε το σκορ στο 38-34, κάτι λιγότερο από 2 λεπτά πριν την ανάπαυλα.

Το εύστοχο τρίποντο των φιλοξενούμενων έφερε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (38-37), αλλά ο Γκαβέλ με σουτ τριών πόντων και μάλιστα υπό πίεση διαμόρφωσε το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου (41-37).

H τρίτη περίοδος ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό και για τις δύο ομάδες, με τις άμυνες να είναι πολύ χαλαρές και με αποτέλεσμα να έχουμε πολλούς πόντους εκατέρωθεν, με το σκορ να είναι στο 50-46 σε 4 λεπτά αγώνα.

Το πρόβλημα στην άμυνά μας ήταν ότι δεν μπορούσαν οι παίκτες μας να μαρκάρουν τον αντίπαλο σέντερ μέσα στη ρακέτα, με αποτέλεσμα να περνάνε πολλές πάσες σε αυτόν και να έρχονται εύκολα καλάθια για τους φιλοξενούμενους.

Το σκορ έγινε 51-48 με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών στην τρίτη περίοδο, αλλά οι επτά συνεχόμενοι πόντοι των Κλαρκ, Μάρσαλ και Τσαλδάρη (3), έδωσαν εκ νέου έναν «αέρα» 10 πόντων (58-48), τρισίμισι λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Κλαρκ με ωραίες ενέργειες διατήρησε τη διαφορά (62-51), με το σκορ στο 30’ να είναι 64-53 ύστερα από ένα δύσκολο σε εκτέλεση μακρινό σουτ του Κλαρκ στα 2’’ πριν την κόρνα της γραμματείας.

Νευρικό ξεκίνημα υπήρξε και για τις δύο ομάδες στο τελευταίο μέρος του αγώνα και έτσι χρειάστηκε να περάσουν 2 λεπτά για να επιτευχθεί καλάθι για κάποια από τις δύο.

Στα 7’57’’ πριν το τέλος το σκορ ήταν 66-57. Η άνοδος της ομάδας μας στον αμυντικό τομέα οδηγούσε τους Ισραηλινούς σε πολλά λάθη (20 μέχρι εκείνο το σημείο) και έτσι οι παίκτες μας, που τα εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο, είχαν προβάδισμα 12 πόντων (72-60) μπαίνοντας στα τελευταία 4 λεπτά του αγώνα.

Το έμμεσο τρίποντο του Αγαδάκου έκανε το σκορ 76-63 και τη διαφορά να φτάνει στο +13, μέγιστη στον αγώνα, στα 2’44’’ πριν το τέλος. Όλα κύλησαν ομαλά μέσα στον παρκέ, με τον Αντρέα Ματσόν να χρησιμοποιεί στο τέλος και τους πιτσιρικάδες του ΑΡΗ.

Η ομάδα μας έτσι έφτασε στο «2 στα 2» στη διοργάνωση του Eurocup και περιμένει πλέον την Τουρκ Τέλεκομ την επόμενη Τρίτη στο Αλεξάνδρειο, σε έναν αγώνα μεταξύ των δύο αήττητων ομάδων του ομίλου, αφού οι Τούρκοι επιβλήθηκαν του Πανελληνίου με 70-64.

Πριν όμως από τον ευρωπαϊκό αγώνα, μεσολαβεί το παιχνίδι με τον βάζελο στο κλειστό του ΟΑΚΑ την Κυριακή, κεκλεισμένων των θυρών λόγω της σχετικής τιμωρίας των γηπεδούχων.

ΑΡΗΣ – Μπνέι Χασαρόν 84-71

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 41-37, 64-53, 84-71.

Οι πόντοι του ΑΡΗ: Κλαρκ 15 (2), Μάρσαλ 12, Σέκουλιτς 14, Αργυρόπουλος 1, Γκαβέλ 3 (1), Παπανικολάου, Αγαδάκος 9, Μπάρλος 4, Τσαλδάρης 12 (2), Νέλσον 14 (1), Χρυσικόπουλος, Μούρτος.

Αριθμός μηνυμάτων : 477
    Ηλικία : 109
    Τόπος : Εκπροσωπω Σαλονικα...
    Κάρμα : 2
    Points : 5658
    Registration date : 07/11/2008

Μια Ζωη Ολο ΑΡΗΣ!!! Empty Απ: Μια Ζωη Ολο ΑΡΗΣ!!!

Δημοσίευση από yellowMadness_3 Πεμ Δεκ 04, 2008 12:52 am

οχι ρε παιδια απλος...αυτο το θεμα θα ειναι αποκληστικα για τον Αρη θα λεω τι γινεται απλος...μην ανυσιχητε ολα θα σας τα μαθω!

Κάρμα : 2

Δημοσίευση από erion5 Πεμ Δεκ 04, 2008 12:23 pm

οπα ρε μεγαλε....αντε μαθε μας και μας.....

Δημοσίευση από yellowMadness_3 Κυρ Δεκ 07, 2008 2:48 am

Ο ΑΡΗΣ ήταν κάκιστος στο Παγκρήτιο και το μόνο που μπορούμε να κρατήσουμε είναι η νίκη και οι 3 βαθμοί. Και αν έστω μια κακή εμφάνιση δικαιολογείται εν μέρει, αυτό που με τίποτα δεν μπορούμε να ανεχτούμε είναι η κοροϊδία. Γιατί αυτό που είδαμε σήμερα στο Ηράκλειο, ήταν κατά μεγάλο ποσοστό κοροϊδία.

Ο ΑΡΗΣ έχει πολύ μεγαλύτερες, μα πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες από αυτές που έδειξε στον αγώνα με τον ΟΦΗ, με μια ομάδα δηλαδή που έβγαζε μόνη της την μπάλα αράουτ και δεν μπορούσε να κάνει τίποτα μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Και όμως, η δική μας ομάδα παρατηρούσε αμέτοχη, χωρίς ουσία, χωρίς πάθος, χωρίς τσαγανό. Και ευτυχώς που ήρθε η φάση στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και με γκολ του Τόνι Κάλβο φύγαμε νικητές από το Παγκρήτιο.

Δεν μας ενδιαφέρει να κάνουμε κριτική του στιλ «ήταν ένα ματς κάκιστο, χωρίς φάσεις και χωρίς θέαμα». Αυτά τα αφήνουμε για τις εφημερίδες, τα ραδιόφωνα και τα δημοσιογραφικά σάιτ.

Εμάς μας ενδιαφέρει το γεγονός ότι αυτό που είδαμε σήμερα δεν ήταν σε καμία περίπτωση ο ΑΡΗΣ που έχει χτιστεί με αίμα.

Χαρήκαμε και γουστάραμε αφάνταστα το τρίποντο, πανηγυρίζαμε σαν μικρά παιδιά και νιώθαμε περήφανοι που για μία ακόμη φορά τα παιδιά του SUPER 3 ήταν εκεί, πιστά στο καθήκον τους, να ανταμείβονται με αυτόν τον τρόπο για τα ατελείωτα χιλιόμετρα που διένυσαν και πάλι για να μην αφήσουν τον ΑΡΗ μόνο του.

Όμως πραγματικά μόνο τη νίκη μπορούμε να κρατήσουμε. Γιατί με τέτοια συμπεριφορά της δικής μας ομάδας, απέναντι σε μια όχι απλά υποδεέστερη, αλλά σε ένα πράγμα που ούτε ομάδα δεν μπορεί να χαρακτηριστεί, μόνο αυτό μπορούμε να κάνουμε.

Την Κυριακή στις 14 του μήνα ο ΑΡΗΣ αντιμετωπίζει το χανούμι στο Κλεάνθης Βικελίδης. Και οι παίκτες και ο προπονητής πρέπει να ξέρουν από μόνοι τους τι πρέπει να κάνουν. Όχι μόνο για αυτό το ματς, αλλά για όλη τη συνέχεια.

Γιατί πραγματικά σας το λέμε, την κοροϊδία δεν την ανεχόμαστε.

Δημοσίευση από Aptyxeiotos Τρι Δεκ 09, 2008 10:26 am

Δάνη σκέφτηκες ποτέ να γίνεις αθλητικογράφος? Έχεις μέλλον...

Δημοσίευση από petra_ Τρι Δεκ 09, 2008 12:47 pm

ενας ο δανης και ενας ο γιαννης διακογιαννης...

Δημοσίευση από yellowMadness_3 Σαβ Δεκ 13, 2008 1:02 am

lol εγω ακομα περιμενω δακο , εμο νο , απτυχ , ιασονα , εριον για να σας μαθω μπασκετ μωρη λουμπινες! lol! lol! lol!

Κάρμα : 2

Δημοσίευση από yellowMadness_3 Σαβ Δεκ 13, 2008 7:50 pm

Ανάμεσα στις δεκάδες προτάσεις παικτών που φτάνουν καθημερινά στους ανθρώπους του Άρη, έχει ξεχωρίσει ένας για την θέση του επιθετικού. Ο λόγος για τον Γκουστάβο Ουμπέρτο Σαβόια, ο οποίος αγωνίζεται στη Κομπρελόα της Χιλής και κάνει φοβερή χρονιά. Χριστούγεννα με γεμάτες τσέπες…θα κάνουν οι «κίτρινοι», καθώς η διοίκηση πλήρωσε τα χρωστούμενα στους παίκτες, με σκοπό να «ανεβάσουν» και άλλο το καλό κλίμα που υπάρχει στα αποδυτήρια, εν όψει ΑΕΚ. «Έχουμε μπροστά μας ένα δύσκολο παιχνίδι με την ΑΕΚ», ήταν τα λόγια του Γιώργου Κολτσίδα, προς τους παίκτες.

Κάρμα : 2

Χωρίς προβλήματα θα υποδεχτεί την ΑΕΚ στο αυριανό ντέρμπι στο «Κλεάνθης Βικελίδης» ο Άρης για τη 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας. Ο Κίκε Ερνάντεθ μπορεί να υπολογίζει και στις υπηρεσίες του Αλεχάντρο Λέμπο ο οποίος ξεπέρασε το πρόβλημα που τον ταλαιπωρούσε τις τελευταίες ημέρες αλλά λόγω του ότι έχει χάσει πολλές προπονήσεις ίσως καθίσει στον πάγκο. Έτσι ο Ισπανός τεχνικός έχει πολλές λύσεις για τον αγώνα με την «Ένωση» σε έναν αγώνα που η ομάδα της Θεσσαλονίκης θέλει τη νίκη για να διατηρηθεί σε επαφή με τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Κάρμα : 2

Δημοσίευση από star!! Σαβ Δεκ 13, 2008 9:54 pm

..Αυτο το θεμα κατι μου θυμιζει.....κατι.....κατι.......αλλα τι?
    star!!
    star!!

Κάρμα : 48

Δημοσίευση από mixaela_ Σαβ Δεκ 13, 2008 10:08 pm

εμενα δε μου θυμιζει αλλα με προτρεπει να πω αυτο: θα τα πουμε αυριο...μετα τον αγωνα....

Δημοσίευση από yellowMadness_3 Κυρ Δεκ 14, 2008 9:49 am

χαο0χο0αο0χαο0χο0α0οχαο0χο0αο0χαχοαο0χο0αο0χο0αοχο0αο0χο0αχο0αο0χο0αοχ0αο0χο0αο0χαο0χο0αο0χο0αχο0αο0χο0αο0χαο0χο0αο0χο0αχο0αο0χο0αο0χο0αχο0αο0χο0αο0χο0αο0χοα0ο0χο0αχο0α

μιχαελα το θυμαμε αυτο που με ειπες...9:30 μπες λιγακι στο τσατ γιατι εχω συνενοηθει με τα χανουμια εκει οτι αμα χασουν που θα χασουν να μην μπουνε μπες εσυ για να γελαω με καποιους(με την καλη εννοια) Cool εγω θα δωσω και ενα σκορ...3-0...τα μετα το ματσακι μαχαελακι χανουμακι που θα γινεις αρειανακι santa

Κάρμα : 2

Δημοσίευση από yellowMadness_3 Κυρ Δεκ 14, 2008 9:50 am

Χωρίς να «φορτσάρει», αλλά και χωρίς να δυσκολευτεί, ο ΑΡΗΣ ξεπέρασε το εμπόδιο του Κολοσσού Ρόδου με τελικό σκορ 72-53. Σε μια ζεστή ατμόσφαιρα με μπροστάρη τον SUPER 3, η αγαπημένη μας ομάδα πέτυχε την 8η νίκη της σε 10 αγώνες και παρέμεινε αήττητη στο Αλεξάνδρειο. Ο ΑΡΗΣ έλεγξε τα ριμπάουντ και με κορυφαίους τους Τσαλδάρη, Γκαβέλ και Μάρσαλ, πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Κάρμα : 2

Δημοσίευση από mixaela_ Κυρ Δεκ 14, 2008 6:42 pm

χαχαχα! το αλλο με τον μπομπο και τα κουλουρακια το ξερεις?

flower
    mixaela_
    mixaela_

Ηλικία : 33
    Κάρμα : 246

Δημοσίευση από rokas Κυρ Δεκ 14, 2008 6:54 pm

Μπορώ να το μάθω κι εγώ? Καλό μου ακούγεται!

Δημοσίευση από Rouf Κυρ Δεκ 14, 2008 9:25 pm

1-1 τελικά με την ΑΕΚ. Τσάμπα φάγατε τη βροχή.

Δημοσίευση από sco Δευ Δεκ 15, 2008 12:02 am

tipota den einai tzamba kale mou rouf afto shmenei na eisai PISTOS FILATHLOS etsi dani??????

sco

Αριθμός μηνυμάτων : 22
    Κάρμα : -1
    Points : 5630
    Registration date : 13/12/2008

Δημοσίευση από mixaela_ Δευ Δεκ 15, 2008 12:47 am

απο ποτε το 3-0 ειναι το ιδιο με το 1-1 ? dani, dani που εισαι dani???

flower ( αυτο για σενα...)
    mixaela_
    mixaela_

Ηλικία : 33
    Κάρμα : 246

Δημοσίευση από yellowMadness_3 Δευ Δεκ 15, 2008 1:39 am

εδω ειμαι....ε οκ δεν βγηκε τριμπαλλο ενω επρεπε να βγει τετραμπαλλο τι να κανουμε υπαρχει και διαιτησια....δειτε παρακατω τι θα πεσει!

Κάρμα : 2

Δημοσίευση από yellowMadness_3 Δευ Δεκ 15, 2008 1:42 am

Πλήρως αδικημένος από το τελικό 1-1 είναι ο ΑΡΗΣ στο ματς με την αεκ, όπου 20.000 οπαδοί μας κατέκλυσαν το Κλεάνθης Βικελίδης και δημιούργησαν εντυπωσιακή ατμόσφαιρα, με το πέταλο της Θύρας 3 και τον πυρήνα του SUPER 3 να δίνουν για έναν ακόμη αγώνα ρεσιτάλ. Με αποκορύφωμα την ακύρωση του καθαρού γκολ του Ρεγκέιρο στο πρώτο μέρος και τον μη καταλογισμό πέναλτι πάνω στον Γκαρσία λίγο πριν τη λήξη του αγώνα, ο Δαλούκας και ο βοηθός του Τρύφωνας, σταμάτησαν τον ΑΡΗ που για ένα ακόμη παιχνίδι σφαγιάστηκε από τη διαιτησία.