Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Παρόμοια θέματα

    Παγκόσμια θρησκεία είπατε?

    +10
    korakas
    dialegmenos
    marios
    eleos
    kostikas26
    Margera
    allouteros
    asterias
    lykos
    pandora
    14 απαντήσεις

    Πήγαινε κάτω

    Παγκόσμια θρησκεία είπατε? Empty Παγκόσμια θρησκεία είπατε?

    Δημοσίευση από pandora Παρ Νοε 04, 2011 9:45 am

    δεν μας φτανουν τα χαλια μας, εχουμε και τον παπα της ρωμης να προτεινει - ακουσον, ακουσον - μια παγκοσμια κεντρικη τραπεζα για να ελεγχει ολες τις υπολοιπες...και φυσικα πιο πριν, να δημιουργηθει μια παγκοσμια αρχη για να βαλει μια ταξη στα κακως κειμενα.

    και μετα θα μας πασαρει και μια παγκοσμια θρησκεία - ξαναακουσον, ξαναακουσον - για να μπορει να μας ελεγχει κανονικα...κατι απο ιδεες νεας ταξης μου κανει αυτο, κατι απο να κομομησουμε και μεις την ωρα που εσεις θα σωνετε την ψυχη σας, αμαρτωλοι...

    περιορισου στα καθηκοντα σου, παπα μου και μην μπαινεις σε ξενα χωραφια... Twisted Evil
    pandora
    pandora
    Κοινωνικός Ανταποκριτής (κοινώς... κουτσομπόλα)

    Αριθμός μηνυμάτων : 3029
    Ηλικία : 34
    Τόπος : αγρινιο
    Κάρμα : 231
    Points : 8521
    Registration date : 10/11/2008

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Παγκόσμια θρησκεία είπατε? Empty Απ: Παγκόσμια θρησκεία είπατε?

    Δημοσίευση από lykos Δευ Νοε 07, 2011 8:39 am

    Μη δίνεις σημασία, πάπας είναι, παπαριές λέει...
    lykos
    lykos

    Αριθμός μηνυμάτων : 184
    Ηλικία : 30
    Κάρμα : 37
    Points : 5406
    Registration date : 17/02/2010

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Παγκόσμια θρησκεία είπατε? Empty Απ: Παγκόσμια θρησκεία είπατε?

    Δημοσίευση από asterias Δευ Νοε 07, 2011 1:46 pm

    Συγχώνευση πίστεων...

    Όλες οι θρησκείες είναι ίδιες, λέει... Και γιατί, ρε, κάτι αιώνες αφήνατε τον κοσμάκη σε πλάνη, γιατί τον φανατίζατε, γιατί κάνατε θρησκευτικούς πολέμους και σταυροφορίες, γιατί σφαγιάζατε αλλόθρησκους? Πολιτικές σκοπιμότητες? Ε, πουλάκια μου?

    asterias
    asterias

    Αριθμός μηνυμάτων : 124
    Ηλικία : 39
    Τόπος : Θεσσαλονίκη
    Κάρμα : 30
    Points : 5215
    Registration date : 24/06/2010

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Παγκόσμια θρησκεία είπατε? Empty Απ: Παγκόσμια θρησκεία είπατε?

    Δημοσίευση από allouteros Τρι Νοε 08, 2011 12:14 pm

    Γιατί το παίρνει σαν δεδομένο ότι πρέπει έχουμε θρησκεία?
    Και αν έχουμε γιατί να είναι όπως την καθορίζει κάποιος άλλος?
    Ποιοί είναι αυτοί που θα μας υποχρεώσουν να είμαστε πρόβατα?

    Μα θα μου πείτε είναι ο Πάπας...

    Όπως το είπε ο πιτσιρίκος μεν, σωστά τοποθετημένος δε ( κρίνοντας από τις αποστολές του ) φίλτατος lykos...Και μπράβο του...
    allouteros
    allouteros

    Αριθμός μηνυμάτων : 92
    Ηλικία : 45
    Τόπος : Αθήνα
    Κάρμα : 22
    Points : 5598
    Registration date : 26/04/2009

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Παγκόσμια θρησκεία είπατε? Empty Απ: Παγκόσμια θρησκεία είπατε?

    Δημοσίευση από Margera Παρ Νοε 11, 2011 11:42 am

    Αλλού το πάει η pandora, άλλα κατάλαβαν οι προλαλήσαντες, τέλος πάντων..

    Συζητήσεις τέτοιου είδους έχουν έναν αυξημένο βαθμό δυσκολίας, αλλά είναι απ τις συναρπαστικότερες που μπορούν να γίνουν είτε σε φόρουμ είτε οπουδήποτε.

    Για να επανέλθω στο θέμα, που μπορεί να γράφει ώρες και ώρες κάποιος, θα πω πως σε προηγούμενα χρόνια, είχα την εσφαλμένη εντύπωση πως η παγκοσμιοποίηση θα είναι ο ακράδαντος καπιταλισμός που θα οδηγήσει τη παγκόσμια κοινότητα σε καθεστώς Τραπεζοκρατίας. Δεν πίστευα πως η εξάλειψη των θρησκειών και η κατάργηση εθνικών χαρακτηριστικών είναι ζητούμενο.

    Εκτιμώ, πως οι θρησκείες είναι ασπίδα προστασίας για τα επόμενα χρόνια και παρόλο που δεν πιστεύω καθότι είμαι αρνησίθρησκος, η διατήρησή τους θα αποδειχθεί ζωτικής σημασίας. Γενικότερα, τα ήθη, τα έθιμα, οι παραδόσεις και τα πιστεύω, διαφοροποιούν τους λαούς, αν καταργηθούν όμως, τότε οι λαοί θα μετατραπούν σε άμορφες μάζες που θα είναι πολύ εύκολα ελέγξιμες κι αυτό είναι πράγματι το ζητούμενο!

    Υ.γ: αυτό εννοούσε ο πάπας, μάλλον...
    Margera
    Margera

    Αριθμός μηνυμάτων : 291
    Τόπος : Φεουδαρχική Φορογιώργαινα
    Κάρμα : 109
    Points : 5719
    Registration date : 17/10/2009

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Παγκόσμια θρησκεία είπατε? Empty Απ: Παγκόσμια θρησκεία είπατε?

    Δημοσίευση από kostikas26 Σαβ Νοε 12, 2011 8:45 am

    οσες φορες ετυχε να συζητησω περι θρησκειας εκανα εναν διαχωρισμο στους συνομιλητες μου. θρησκεια σαν πιστη και θρησκεια σαν μεσον!

    σε μια εποχη που επαναπροσδιοριζονται τα παντα και μακαρι να συνεχιστει αυτος ο ρυθμος, θα πρεπει οι ηγετες και τα ιερατεια να κατανοησουν οτι, ναι, ολες οι θρησκειες ειναι ιδιες αφου εξυπηρετουν τα ιδια συμφεροντα και πρεσβευουν τις ιδιες αξιες. διαφοροποιουνται στον τροπο που εκδηλωνουν την πιστη τους και φυσια στον τροπο λατρειας του θεου τους. δεν ειναι ομως ιδιοι ολοι οι θεοι!

    εγω θα πω οτι ο παπας κανει πονηριες με την εννοια πως θα εκμεταλλευτει το γεγονος της παντοδυναμιας του για ακομα μια φορα και προσπαθησει να "σταυροφορησει" προς οφελος του. επικινδυνο γιατι ναι μεν οι αρχηγοι εκκλησιων θα συμφωνησουν καλυπτομενοι απο συμφεροντα οι δε πιστοι στην πλειοψηφια τους θα αντιδρασουν και θα φανατιστουν απο επιδοξους αρχηγους. και το λεω γιατι οταν καποιος ειναι φανατικος πιστος χωρις να εχει υλικο οφελος ειναι κατα κανονα στεομυαλος σε οποιαδηποτε θρησκεια κι αν πιστευει.

    οι μαζες ηταν, ειναι και θα ειναι ελεγξιμες στο ονομα μιας θρησκειας και αυτος ηταν και ο σκοπος της κωδικοποιησης των θρησκειων απ οσους καταλαβαν τη δυναμη της θρησκειας και το κατα ποσο μπορουσαν να εχουν συμμετοχη και μεριδιο στα πολιτικα δρωμενα ενος λαου, μιας συμμαχιας η ενος πολεμου! Twisted Evil



    kostikas26
    kostikas26
    Πόντιος κι μ' έναν Ομάτ !!!

    Αριθμός μηνυμάτων : 2244
    Ηλικία : 30
    Τόπος : ποντος...
    Κάρμα : 184
    Points : 7873
    Registration date : 09/11/2008

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Παγκόσμια θρησκεία είπατε? Empty Απ: Παγκόσμια θρησκεία είπατε?

    Δημοσίευση από eleos Σαβ Νοε 12, 2011 10:37 am

    ....αν και η θρησκεία - η πεποίθηση ότι υπάρχει κάποιος με μεγαλύτερες δυνάμεις απ΄ τις δικές μας - θα μπορούσε να είχε ενταχθεί σε μια άλλη επιστήμη όπως η φυσική γιατί δεν ήταν παρά μια παρατήρηση φυσικών φαινομένων, εν τούτοις η ανάγκη για μια άλλη παρουσία, οδήγησε στη δημιουργία της....

    ....δεν είναι τυχαίο, λαοί που δεν επικοινώνησαν ποτέ μεταξύ τους και δεν γνώριζαν ο ένας την ύπαρξη του άλλου, εκτός από τις φυσιολογικές τους εκδηλώσεις και αναζητήσεις και την ανάπτυξη τρόπων για την κάλυψη των αναγκών, το γεγονός ότι ένα φυσικό φαινόμενο έστω στην αρχή αποδίδοντας σ΄αυτό άλλες ιδιότητες για να δικαιολογήσουν όσα δεν καταλάβαιναν και να εξηγήσουν τα όσα συνέβαιναν....

    .....με το πέρασμα του χρόνου πλήθαιναν οι λαοί, τα έθιμα, οι θεοί, οι επιστήμες και τα λαμόγια....
    ....ήταν αυτοί που έπεισαν ότι ο θεός τιμωρεί, ότι είχε στείλει εκπροσώπους τουγια να τους οργανώσουν, ότι διόρισε τοποτηρητές και δικαστές για να τους επιτηρήσουν και να τους κρίνουν....ο φόβος ήταν αυτός που ανάγκασε τον κοσμάκη να ακολουθήσει και μια ανάγκη για καλύτερη ζωή σαν αυτή των θρησκευτικών αρχηγών που είχαν πάντα τον τρόπο τους να ζουν καλά....

    ....δεν ξέρω ποια θα ήταν η πορεία της ανθρωπότητας αν δεν υπήρχαν καθοδηγητές θρησκειών, αν οι θρησκείες ήταν απλά φιλοσοφικά ρεύματα, αν δεν υπήρχε αυτοι η οργάνωση, αν όλα αυτα τα λαμόγια που σκότωσαν, τυρράνησαν, κατέστρεψαν, φανάτισαν δεν είχαν εμφανιστεί ποτέ...
    .....όχι, δεν είναι ίδιες όλες οι θρησκείες και όχι μόνο για το τελετουργικό τους μέρος. διαφέρουν ανάλογα με τον ψυχισμό των οπαδών τους, τις παραδόσεις τους, τα έθιμα, τον τρόπο σκέψης και ζωής τους, την οργάνωσή τους σε κοινωνίες....
    ....δεν ξέρω πόσο επηρρεάζει η θρησκεία τους αυτόν τον ψυχισμό, η πορεία τους σαν λαός ή λαοί και δεν θα το εξετάσω γιατί θα γράφω μέχρι αύριο....

    ....θα εστιάσω μόνο στο γενονός αυτής της δήλωσης του πάπα για μια κοινή θρησκεία. δεν έχω να πω και πολλά. μέσα στο κύμα των αλλαγών να σου και ο πάπας, σωτήρας και έτοιμος να παίξει τον πολιτικό του ρόλο. ξεχνάει το 1054 που οι προκατοχοι του διεκδίκησαν τα πρωτεία, ξεχνάει την εμμονή της παπικής εκκλησίας να ανεβάζει και να κατεβάζει βασιλιάδες, ξεχνάει τον κατακερματισμό σε, δεν ξέρω πόσες, εκκλησίες και τις παντιέρες που σήκωναν οι κατα καιρούς αντιρρησίες για να το παίξουν κι αυτοί αρχηγοί επικαλούμενοι διαφορές πίστης ή και λατρείας, ξεχνάει την ιερά εξέταση και τους διωγμούς επιστημόνων.....
    ....ξεχνάει την ιστορία....

    .....θυμάται μόνο ότι είναι η ώρα από πάπας να γίνει πλανητάρχης....γιατί μη μου πείτε ότι η κεφαλή αυτής της παγκόσμιας θρησκεία θα είναι κάποιος άλλος εκτός από ένα παπαπλανητάρχη? ε, όχι, τόσο κόπο έκανε και θα πάρει τη θέση του ένας αρχηγός αίρεσης?.....

    ....και να οι ιδεολογικοί πόλεμοι και να οι φανατισμοί και να όλα αυτά που θα μας απασχολήσουν την ώρα που ψάχνουμε τρόπο επιβίωσης...

    .....τα καλά και συμφέροντα, πάπα μου, δεν ξεκινούν από μια παγκόσμια θρησκεία.... τα δικά μας, τουλάχιστον....για τα δικά σου, δεν ξέρω....


    ...
    eleos
    eleos
    No comment.

    Αριθμός μηνυμάτων : 679
    Ηλικία : 35
    Τόπος : παράλληλος κόσμος
    Κάρμα : 112
    Points : 6284
    Registration date : 15/11/2008

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Παγκόσμια θρησκεία είπατε? Empty Απ: Παγκόσμια θρησκεία είπατε?

    Δημοσίευση από marios Σαβ Νοε 12, 2011 11:27 am

    Ποιός ο λόγος μιας παγκόσμιας θρησκείας? Δεν θα είναι μια καταστρατήγιση ιδεολογιών?
    Παγκόσμια κοινή αρχή, ίσως... ( Στις ταινίες επιστημονικής φαντασίας όταν οι εξωγήινοι επιτίθονται στη Γη, είναι απλώς εξωγήινοι από τον πλανήτη Τάδε και όχι από το κράτος Δείνα )
    Χρόνο θέλει, να τα βάλουν κάτω και να φτιάξουν νόμους, πλαίσια, θεσμούς και ίσως να λειτουργήσει και να δούμε και μεις μια άσπρη μέρα...

    Αλλά όχι και παγκόσμια θρησκεία...Μπορείς να μου πείς τί να φάω, πού να παρκάρω, πώς να ντυθω. Να μου απαγορέψεις, να μου επιτρέψεις, να με τιμωρήσεις, να μου επιβάλλεις αλλά όχι και να μου πεις τί να πιστέψω ειδικά στο θέμα αυτό. Όχι και να μου διαγράψεις τις αμαρτίες μου ( δεν μου κάθεται καλά αυτή η λέξη από τότε που τη χρησιμοποίησε η εκκλησία ), ποιός είσαι εσύ?
    Τα κίνητρα του Πάπα και των παρατρεχάμενων λίγο πολύ γνωστά...Και όχι πως τώρα το σκέφτηκαν, αιώνων επιθυμία είναι. Αλλά σου λέει μέσα στον αναβρασμό των τελευταίων χρόνων, βοήθησε και η μαύρη Δευτέρα ( Τελικά όλες οι μέρες της εβδομάδας έχουν και από μια μαυρίλα ) ας το πούμε μήπως και μας δουν σαν σωτήρες.
    Αφήνω στην άκρη τις διαφορές ανάμεσα στις υπάρχουσες θρησκείες. Συμφωνώ με τον Margera για τη μοναδικότητα του κάθε λαού, με την eleos για τον ψυχισμό τους αλλά εκ των πραγμάτων θα συμφωνήσω με τον lykos που με μια απλη φρασούλα ( άσχετο με τον τρόπο έκφρασης ) έδωσε όλη την αλήθεια...

    Ή δεν το σκέφτηκε καλά ο Πάπας ( πράγμα απίθανο ) ή το παρασκέφτηκε και ξέρει πως να το εφαρμόσει αλλά και πού να πατήσει για να μην αποτύχει. Στην ένδεια και στην αβεβαιότητα για το μέλλον...
    marios
    marios
    "Ο εξ αποστάσεως"....

    Αριθμός μηνυμάτων : 476
    Ηλικία : 39
    Τόπος : Δράμα
    Κάρμα : 66
    Points : 6088
    Registration date : 14/01/2009

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Παγκόσμια θρησκεία είπατε? Empty Απ: Παγκόσμια θρησκεία είπατε?

    Δημοσίευση από dialegmenos Δευ Νοε 14, 2011 9:36 am

    Οι θρησκείες είναι ίδιες αλλά και διαφέρουν. Μπορεί η ύπαρξή τους να οφείλεται στην ίδια ανάγκη αλλά από κει και πέρακαι ανάλογα με το έδαφος, διαφοροποιούνται. Δεν το έχω ψάξει πολύ και ούτε πρόκειται αλλά από σποραδικές γνώσεις που έχω και από συζητήσεις που έτυχε να παρακολουθήσω, έχω σχηματίσει την άποψη ότι αν υπάρχουν χίλιες θρησκείες , υπάρχουν και χίλιοι τρόποι λατρείας των χίλιων θεών…

    Άντε βάλτα όλα μαζί και προσπάθησε να βγάλεις άκρη…Ας υποθέσουμε ότι αυτό είναι το λιγότερο και όντως, είναι. Θρησκεία είναι πίστη σε μια ανώτερη δύναμη. Αυτό δεν χρειάζεται διευκρίνιση από τον πάπα για να το μάθουμε αλλά ούτε και από κανέναν άλλον. Ο καθένας έχει τον θεό του και τοβ βρίσκει όπου νομίζει. Εγώ τον βρίσκω παντού και δεν τον ονομάζω θεό. Δεν τον λατρεύω πηγαίνοντας σε εκκλησίες και λιτανείες ούτε προσεύχομαι γονυπετής ή χωρίς παπούτσια. Και το ίδιο κάνουν κι άλλοι. Ανήκουμε σε κάποια θρησκεία? Όχι γιατί ο καθένας είναι μόνος και δεν νιώθει την ανάγκη να οργανωθεί κάτω από τις εντολές, ευχές, τελετές κανενός…

    Άρα η μόνη παγκόσμια θρησκεία είναι η δική μου, έχει παντού υποστηρικτές και είναι ακέφαλη. Και ας λέει ο πάπας ό, τι θέλει μέσα από τα όνειρά του να γίνει παγκόσμιος ηγέτης…

    Αυτά και εις άλλα με υγεία…
    dialegmenos
    dialegmenos

    Αριθμός μηνυμάτων : 69
    Ηλικία : 30
    Τόπος : KALDA MPOFLA
    Κάρμα : 8
    Points : 5071
    Registration date : 27/08/2010

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Παγκόσμια θρησκεία είπατε? Empty Απ: Παγκόσμια θρησκεία είπατε?

    Δημοσίευση από korakas Τετ Νοε 16, 2011 8:45 am

    Θέλημα θεού, λέει ο πάπας, είναι η παγκόσμια θρησκεία.

    Ποιου θεού, πάπα μου?????? Του Μαμωνά?? Twisted Evil
    korakas
    korakas

    Αριθμός μηνυμάτων : 8
    Ηλικία : 31
    Κάρμα : 1
    Points : 4919
    Registration date : 19/11/2010

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Παγκόσμια θρησκεία είπατε? Empty Απ: Παγκόσμια θρησκεία είπατε?

    Δημοσίευση από wind Παρ Νοε 18, 2011 9:02 am

    korakas έγραψε:Θέλημα θεού, λέει ο πάπας, είναι η παγκόσμια θρησκεία.

    Ποιου θεού, πάπα μου?????? Του Μαμωνά?? Twisted Evil

    αντε, γεια σου...

    λαος χωρις ιδιαιτερα χαρακτηριστικα,
    γινεται οχλος...

    ο οχλος αγεται και φερεται αναλογα
    με τις ορεξεις του καθε παπα...
    wind
    wind
    Ο Υδραυλικός μας

    Αριθμός μηνυμάτων : 2797
    Ηλικία : 35
    Τόπος : αθηνα
    Κάρμα : 244
    Points : 8478
    Registration date : 18/11/2008

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Παγκόσμια θρησκεία είπατε? Empty Απ: Παγκόσμια θρησκεία είπατε?

    Δημοσίευση από kokosimos Τετ Νοε 23, 2011 8:48 am

    Διαθρησκειακές συναντήσεις.......με διαθρησκειακούς διαλόγους και συμπροσευχές..........

    Και πολλά άλλα με τις ίδιες ή και παραπλήσιες προθέσεις και πολλές "προθέσεις"....

    Ρε, γιατί δεν μας αφήνετε ήσυχους? lol!

    kokosimos
    kokosimos
    Η Μεγάλη Μεταγραφή

    Αριθμός μηνυμάτων : 1101
    Ηλικία : 32
    Τόπος : KALAMATA
    Κάρμα : 102
    Points : 6753
    Registration date : 05/01/2009

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Παγκόσμια θρησκεία είπατε? Empty Απ: Παγκόσμια θρησκεία είπατε?

    Δημοσίευση από asos Σαβ Νοε 26, 2011 9:24 am

    Δεν υπάρχει χειρότερη παρέμβαση από αυτήν στον ψυχισμό ενός λαού...

    Καλή η παγκόσμιααρχή, καλή η παγκόσμια τράπεζα ( σχετικό ) αλλά όχι και παγκόσμια θρησκεία...

    Υ.Γ. Φυσικά και είμαι άθεος, με την έννοια ότι δεν ακολουθώ...
    asos
    asos

    Αριθμός μηνυμάτων : 83
    Ηλικία : 48
    Κάρμα : 16
    Points : 5413
    Registration date : 11/10/2009

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Παγκόσμια θρησκεία είπατε? Empty Απ: Παγκόσμια θρησκεία είπατε?

    Δημοσίευση από Antonis7 Τετ Ιαν 18, 2012 8:43 am

    είχε δίκιο ο μαρξ, η θρησκεία είναι το όπιο του λαού...

    λαός μαστουρωμένος, ηγέτης ευτυχισμένος...
    Antonis7
    Antonis7

    Αριθμός μηνυμάτων : 47
    Ηλικία : 36
    Τόπος : θεσσαλονίκη
    Κάρμα : 11
    Points : 4748
    Registration date : 27/06/2011

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Επιστροφή στην κορυφή

    - Παρόμοια θέματα

     
    Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
    Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης