Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Παρόμοια θέματα

    Η Φιλία και η Αγαπη

    +5
    from another world
    xristina
    dakos
    Kostis
    Paredwse
    9 απαντήσεις

    Πήγαινε κάτω

    Η Φιλία και η Αγαπη Empty Η Φιλία και η Αγαπη

    Δημοσίευση από Paredwse Δευ Αυγ 10, 2009 8:13 pm

    Θα ηθελα να σας μιλησω για ενα θεμα που πιστευω πως αφορα ολους μας...
    Το θεμα ειναι οι ερωτικες σχεσεις και οι φιλιες..
    Πιστευω πως και τα 2 ειναι παροδικα δηλαδη εχουν μικρη διαρκεια.Δεν υπαρχει αληθινη φιλια..Ο ενας κοιταει τι θα παρει απο τον αλλον για να περασει αυτος καλα και δεν σκεφτεται κανεναν αλλον μονο τον εαυτο του.Την εχω πατησει πολλες φορες με υποτιθεμενους "Φιλους".Ο ερωτας παλι μπορει να ειναι μικρης διαρκειας,,μεγαλης η να μην διαλυσει ποτε..Αν αγαπας καποιον πραγματικα τον αγαπας για παντα.Δεν κοιτας το ποσο ομορφος ειναι για παραδειγμα και μολις δεις εναν/μια πιο ομορφο/η τον/την παρατας και πας για αλλα..αυτο δεν λεγετε αγαπη αλλα αχαρηστια κατα την γνωμη μου.Ακουω τις δικιες σας γνωμες
    Paredwse
    Paredwse

    Αριθμός μηνυμάτων : 25
    Τόπος : Δεν θυμάμαι
    Κάρμα : 0
    Points : 5422
    Registration date : 10/08/2009

    http://www.paredwse.net

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Η Φιλία και η Αγαπη Empty Απ: Η Φιλία και η Αγαπη

    Δημοσίευση από Kostis Δευ Αυγ 10, 2009 8:33 pm

    γνωμη μου ειναι η αμφισβητηση των δικων σου αντιληψεων, με...2 λογακια (παραδειγματα)!

    Πρωτον, Η Φιλια: Τους φιλους του διαλεγουμε, για αυτο λοιπον αν μας πληγωσουν το λαθος ειναι δικο μας και οφειλεται στην (λανθασμενη) επιλογη. επομενος πραγματικη φιλια υπαρχει.
    και Δευτερον, Η Αγαπη: Και παλι...πραγματικη αγαπη υπαρχει. οταν χρησιμοποιεις την λεξη αυτη θεωρηται πλεον δεδομενο η σκεψη του ατομου που αγαπας, ακομη κι οταν εισαι μακρια του να σε κανει να νιωθεις ευχαριστα,
    αν δεν νιωθεις τοτε μιλαμε για κολλημα ηηηη ισως και ερωτα( αν και ο ερωτας μπορει να οδηγησει στην αγαπη).
    για αυτο κι εγω προτιμω να σταθω στο πρωτο (κολλημα)!

    Αυτα τα λιγα απο εμενα...δεν θελω να γινομαι κουραστικος! Very Happy
    Kostis
    Kostis
    "Το Αλβανικό Στοιχείο..."

    Αριθμός μηνυμάτων : 1621
    Κάρμα : 126
    Points : 7231
    Registration date : 15/06/2009

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Η Φιλία και η Αγαπη Empty Απ: Η Φιλία και η Αγαπη

    Δημοσίευση από dakos Δευ Αυγ 10, 2009 11:06 pm

    φιλια και αγαπη λες αλλα μιλας για φιλια και ερωτικες σχεσεις....ξεκαθαρισε οτι η σειρα ειναι παρεα - φιλια - αγαπη... και ενθουσιασμος - ερωτας - αγαπη...

    Idea
    dakos
    dakos
    Το Κουλό Χέρι του Νόμου

    Αριθμός μηνυμάτων : 1905
    Ηλικία : 38
    Τόπος : θεσσαλονικη...
    Κάρμα : 191
    Points : 7348
    Registration date : 08/11/2008

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Η Φιλία και η Αγαπη Empty Απ: Η Φιλία και η Αγαπη

    Δημοσίευση από Paredwse Δευ Αυγ 10, 2009 11:07 pm

    ουπς συγνωμη!
    Paredwse
    Paredwse

    Αριθμός μηνυμάτων : 25
    Τόπος : Δεν θυμάμαι
    Κάρμα : 0
    Points : 5422
    Registration date : 10/08/2009

    http://www.paredwse.net

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Η Φιλία και η Αγαπη Empty Απ: Η Φιλία και η Αγαπη

    Δημοσίευση από xristina Κυρ Αυγ 23, 2009 3:38 pm

    συμφωνω ακραδαντα μαζι σου!!! και τα 2 εχουν μικρο χρονικο διαστημα!! ιδιαιτερα η φιλια ενω ολα πανε καλα με τους φιλους σου απο ενα σημειο και μετα αρχιζουν να αλλαζουν ολα!!! απο εκει που σε εκτιμανε και σε αγαπανε μετα σου φαιρονται σαν να σε μισουν θανασιμα!!! Οι φιλοι φιδια οπως τους λεω εγω!!!! Σε καταλαβαινω απόλυτα και εγω την εχω πατησει μετους υποτηθέμνους φιλους!!!!Οσο για τον ερωτα... ισως δεν εχω ζησει τον Ερωτα με ολη την σημασια της λεξης αλλα συμφωνω μαζι σου πως αμα αγαπας αγαπας καποιον για αυτο που ειναι και δεν κοιτας να τον αλλαξεις με κατι καλυτερο!!!!!! Στον ουρανο σε γυρευα στην γη σε βρηκα!!!!
    xristina
    xristina
    Πάντα θα γίνεται το δικό μου...άντε γιατί α!

    Αριθμός μηνυμάτων : 574
    Τόπος : θεσσαλονικη
    Κάρμα : 18
    Points : 6054
    Registration date : 03/08/2009

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Η Φιλία και η Αγαπη Empty Απ: Η Φιλία και η Αγαπη

    Δημοσίευση από from another world Κυρ Αυγ 23, 2009 11:33 pm

    για να καταλαβεται λοιπον οτι υπαρχει αληθεινη φιλια θα παω λιγο σε κατι πιο συγκεκριμενο...θα το παρω λιγο προσωπικα...
    με τις φιλες μου ειμαστε κολλητες απο τα μικρα νηπεια...στα καλα και στα δυσκολα μαζι...παντα μαζι...αν ειχατε πεσει σε μια τετοια περιπτωση θα καταλαβαινατε πως οντως υπαρχει πραγματικη φιλια!!...

    τωρα οσο για την αγαπη...ο καθε ανθρωπος θα πρεπει να ειναι σταθερος στις αποψεις του...σημερα οι περισσοτεροι δεν αγαπαμε πραγματικα και ομως κανουν σχεσεις...γιατι??..για να κοροιδευει ο ενας τον αλλο..!!
    δεν μπορω να το καταλαβω αυτο απο μερος τους...εγω προτιμω τους ανθρωπους που αγαπανε πραγματικα...ή ακομα και οταν ερωτευονται!!!
    στη δικη μου περιπτωση...υπαρχει το ''κολλημα'' οπως ειπε και ο κωστης!!! Cool
    from another world
    from another world
    Από Κιλκίς με....τσαμπουκά...

    Αριθμός μηνυμάτων : 1311
    Ηλικία : 29
    Τόπος : Κιλκις
    Κάρμα : 33
    Points : 6860
    Registration date : 05/03/2009

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Η Φιλία και η Αγαπη Empty Απ: Η Φιλία και η Αγαπη

    Δημοσίευση από kostikas26 Δευ Αυγ 24, 2009 8:19 am

    απο κολληματα δεν καταλαβαινω, ειμαστε σε μια ηλικια που οι "κολλητοι" αλλαζουν γιατι αλλαζουμε σαν χαρακτηρες συνεχεια μεχρι να σταθεροποιηθουμε σαν μεγαλοι και αν τα καταφερουμε!
    καλα ειναι να εχεις φιλους. οι φιλοι δεν ειναι αυτοι που μενουν διπλα απο το σπιτι σου παντα! Suspect
    kostikas26
    kostikas26
    Πόντιος κι μ' έναν Ομάτ !!!

    Αριθμός μηνυμάτων : 2244
    Ηλικία : 30
    Τόπος : ποντος...
    Κάρμα : 184
    Points : 7889
    Registration date : 09/11/2008

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Η Φιλία και η Αγαπη Empty Απ: Η Φιλία και η Αγαπη

    Δημοσίευση από xristina Δευ Αυγ 24, 2009 12:37 pm

    from another world δυστηχως η καλυτερη μου φιλη που την γνωριζα απο την ημερα που γεννηθηκα και ηταν η αδερφη ψυχη μου με προδωσε με τον χειροτερο τροπο!!! αρα δεν υπαρχει για μενα φιλια!! η λεξη φιλια οχι μονο απλες παρεες!! αυτο με χαροποιει κιολας! οι φιλλιες εχουν πολυ συναισθηματικο δεσιμο και οταν τις χανεις χανεις τον ευατο σου !! ενω μες τις παρρες τα πραγματα επουλονονται σταδιακα και αντικαθιστονται απο αλλες παρεες!!
    xristina
    xristina
    Πάντα θα γίνεται το δικό μου...άντε γιατί α!

    Αριθμός μηνυμάτων : 574
    Τόπος : θεσσαλονικη
    Κάρμα : 18
    Points : 6054
    Registration date : 03/08/2009

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Η Φιλία και η Αγαπη Empty Απ: Η Φιλία και η Αγαπη

    Δημοσίευση από from another world Δευ Αυγ 24, 2009 2:52 pm

    kostikas26 έγραψε:απο κολληματα δεν καταλαβαινω, ειμαστε σε μια ηλικια που οι "κολλητοι" αλλαζουν γιατι αλλαζουμε σαν χαρακτηρες συνεχεια μεχρι να σταθεροποιηθουμε σαν μεγαλοι και αν τα καταφερουμε!
    καλα ειναι να εχεις φιλους. οι φιλοι δεν ειναι αυτοι που μενουν διπλα απο το σπιτι σου παντα! Suspect


    νομιζω πως και να αλλαξει ο χαρακτηρας...αν υπαρχει σημαντικοι φιλια...θα κρατησει...!!




    χριστινα...οσο για την δικη σου περιπτωση συμφωνω...εχω ακουσει πολλα τετοια περιστατικα..αλλα σου λεω οτι με τις δικες μου κολλητες δεν εχουμε μαλωσει ποτε ουτε για πλακα...και δεν θα μαλωσουμε...το νιωθω...δεν υπαρχει το ΕΓΩ και το ΕΣΥ αναμεσα μας...ειναι ολα ΕΜΕΙΣ!! παντου μαζι...και δεν προκειται τιποτα και κανεις να μας χωρισει!!
    from another world
    from another world
    Από Κιλκίς με....τσαμπουκά...

    Αριθμός μηνυμάτων : 1311
    Ηλικία : 29
    Τόπος : Κιλκις
    Κάρμα : 33
    Points : 6860
    Registration date : 05/03/2009

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Η Φιλία και η Αγαπη Empty Απ: Η Φιλία και η Αγαπη

    Δημοσίευση από liana Δευ Αυγ 24, 2009 2:57 pm

    Λόγω του κλειστού μου χαρακτήρα δεν είχα και δεν έχω κολλητούς...
    Προτιμώ να μην ενθουσιάζομαι και να μην παίρνω στα σοβαρά πολλά παρά να κλαίω και να πληγώνομαι μετά...
    liana
    liana
    Η φωνή της λογικής!

    Αριθμός μηνυμάτων : 378
    Ηλικία : 33
    Τόπος : Αθήνα
    Κάρμα : 48
    Points : 6032
    Registration date : 24/11/2008

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Η Φιλία και η Αγαπη Empty Απ: Η Φιλία και η Αγαπη

    Δημοσίευση από xristina Τρι Αυγ 25, 2009 12:49 pm

    from another word εύχομαι να βγεις αληθινη!! μακαρι να μεινετε για παντα φιλες!!!!! liana θα σε συμβουλευα να μεινεις ετσι να εχει καλες παρρες και οχι κολλητους γιατι εγω 3 χρονια εχω που μαλωσα με την κολλητη μου ακομη με πνιγει το αδικο και μου λειπει παρολα οσα εκανε!!

    ξερετε τι ειναι να τα εχεις με ενα αγορι σχεδον 5 χρονια και να ερχεται η καλη σου η κολλητη που σε αγαπαει ακι την ξερεςι απο την ημερα που γεννηθηκες και να του την πεφτει μπροστα μου??? Η κολλητκ μου μου εφαγε το αγορι μου!!!! δεν θελω τα κολλητηλικια αυτα δεν υπαρχουν παντα θα προδωθεις καιθα πληγωθεις!! Δεν μου αρεσει αν πληγωνομαι δεν το αντεχω!!!!
    xristina
    xristina
    Πάντα θα γίνεται το δικό μου...άντε γιατί α!

    Αριθμός μηνυμάτων : 574
    Τόπος : θεσσαλονικη
    Κάρμα : 18
    Points : 6054
    Registration date : 03/08/2009

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Η Φιλία και η Αγαπη Empty Απ: Η Φιλία και η Αγαπη

    Δημοσίευση από rokas Τρι Αυγ 25, 2009 2:33 pm

    Αγάπη και φιλία είναι δυο παράταιρες αλλά και συνεκδοχικές έννοιες. Συνήθως, για να υπάρξει φιλία, πραγματική φιλία και όχι παρέα, προυποτίθεται η αγάπη...
    rokas
    rokas
    Δάσκαλε που δίδασκες...

    Αριθμός μηνυμάτων : 695
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Λαρισα
    Κάρμα : 89
    Points : 6356
    Registration date : 24/11/2008

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Η Φιλία και η Αγαπη Empty Απ: Η Φιλία και η Αγαπη

    Δημοσίευση από germanida.. Τετ Αυγ 26, 2009 9:20 am

    άν έχεις, και αγάπη, και φιλία, (πραγματική, και στα δύο), τότε είσαι ένας...ιμί-πασάς στα γιάννενα.. Very Happy
    germanida..
    germanida..
    Η νύφη από τη Γερμανία...

    Αριθμός μηνυμάτων : 1626
    Τόπος : ΚΡΗΤΗ !!!
    Κάρμα : 7
    Points : 6868
    Registration date : 05/01/2009

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Η Φιλία και η Αγαπη Empty Απ: Η Φιλία και η Αγαπη

    Δημοσίευση από xristina Τετ Αυγ 26, 2009 11:54 am

    για αν εχεις μια παρεα πρεπει να εχετε τα ιδια ενδιαφεροντα!! αμα εχετε τα ιδια ενδιαφεροντα τοτε μπορει να εξελιχθει σε κατι πιο δυνατο!!! τοτε μπορει αν υπαρξει φιλια!!! ομωβς για να υπαρξει φιλια πρεπει αν υπαρχει η αγαπη και η αλληλεγγυη και στα 2 ατομα!! αμα ο ενας ειναι αλλου τοτε καποια μερα θα μαλωσουν!!! και μετα η φιλια περνα και γινεται μισος!! γνωριζεται την παροιμια που λεει εχει τους φιλους σου κοντα και τους εχθρους σου κοντυτερα?? αυτο υποστηριζω και εγω!!! απο τους φιλους μπορεις να προδωθεις για αυτο τους εχεις απλως κοντα σου!! απο τους εχθρους που ολα τα περιμενεις τους εχεις πιο κοντα σου!!! συμφωνο ακραδαντα με αυτο το ρητο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    xristina
    xristina
    Πάντα θα γίνεται το δικό μου...άντε γιατί α!

    Αριθμός μηνυμάτων : 574
    Τόπος : θεσσαλονικη
    Κάρμα : 18
    Points : 6054
    Registration date : 03/08/2009

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Επιστροφή στην κορυφή

    - Παρόμοια θέματα

     
    Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
    Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης