Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ

+13
kokosimos
Kostis
rokas
Margera
isoposos
iasonas
pandora
erion5
Rouf
mixaela_
meli
Aptyxeiotos
litmell
17 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ Empty ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ

Δημοσίευση από litmell Σαβ Ιαν 24, 2009 8:08 pm

ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΣΤΟ ΚΡΑΝΙΟ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΥΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΕΚΛΕΙΣΑΝ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ. ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΒΑΣΑΝΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΗΜΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ, ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΠΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΔΕΝ ΦΤΑΙΜΕ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ.
ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΟΤΑΝ ΠΑΝΕ ΤΑ ΣΙΤΑΡΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΑ ΣΙΛΟ, ΝΑ ΠΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΙΣΤΕΣ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΒΑΣΗ?
Ή ΟΤΑΝ ΜΑΖΕΥΟΥΝ ΤΗΝ ΝΤΟΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΝΕ ΣΤΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΠΙΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΤΟΥΣ?
ΤΙ ΑΗΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΑΥΤΗ.
ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΡΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΝΤΑΙ- ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ
ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΤΡΑΚΤΕΡ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΟΛΕΙΣ
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΡΦΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΑΥΤΗ- ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΓΓΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΥΤΑΔΕΣ ΜΑΣ, ΑΥΤΟ ΖΗΜΙΩΝΕΙ ΜΟΝΟ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΣΥΜΠΟΛΙΤΕΣ ΤΟΥΣ, ΠΟΥ ΣΤΟ ΚΑΤΩ- ΚΑΤΩ ΑΝ ΤΟ ΔΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙΩΣ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ 500 ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ (ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΦΤΑΝΟΥΝ)
ΧΙΛΙΑ ΔΙΚΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ, ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΩ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΩ ΟΛΑ ΟΣΑ ΜΟΥ ΚΑΤΑΛΟΓΙΖΕΙ Η ΕΦΟΡΙΑ, ΤΟ ΙΚΑ, ΤΟ ΤΑΕ, ΤΕΒΕ, ΜΕΒΕ ΚΛΠ..... ΚΑΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΛΓΑ
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ, ΕΝΤΟΥΤΟΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ.
ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ, ΒΡΕΙΤΕ ΑΛΛΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ.
litmell
litmell

Αριθμός μηνυμάτων : 60
Ηλικία : 114
Τόπος : ΕΔΩ
Κάρμα : 3
Points : 5593
Registration date : 24/01/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ Empty Απ: ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ

Δημοσίευση από Aptyxeiotos Σαβ Ιαν 24, 2009 9:18 pm

Τι να πω?
Απόλυτο είναι το δίκαιο σου, φίλε μου.
Το να βγάλουν τα τρακτέρ στους δρόμους είναι ο πιο εύκολος τρόπος "διαμαρτυρίας", άσχετα αν είναι ή οχι αποτελεσματικός. Και δεν μιλάμε για κάτι που διαρκεί 2, 3 το πολύ ώρες όπως μια πορεία.
Χωρίς να θέλω να φανώ ρατσιστής ή προκατειλημμένος, ο αγρότες είναι στη συντριπτική τους πλειοψηφία άνθρωποι με χαμηλό μορφωτικό επίπεδο. Ίσως στο απαίδευτο μυαλό τους (και δεν το λέω με τόνο προσβλητικό) αυτός είναι ο τρόπος με τον οποίο μπορούν να διεκδικήσουν αυτά που θέλουν.
Δεν έχουν κανένα δικαίωμα (ούτε και λόγο) να με εμποδίσουν, π.χ., εμένα να κινηθώ στο δρόμο. Πόσο μάλλον επαγγελματίες αυτοκινιτηστές.
Και είναι και φρικτά φανατισμένοι. Γνωρίζω περίπτωση στην οποία, πριν χρόνια, αγρότες στο Βαρδάρι κόντεψαν να λυντσάρουν ένα περαστικό... Ο άνθρωπος απλά είπε πως σε κάποιο χωριό στα περίχωρα της Θεσσαλονίκης δεν υπήρχαν διαμαρτυρόμενοι... αυτοί τον θεώρησαν προβοκάτορα και βαλτό...
Aptyxeiotos
Aptyxeiotos
Admin είμαι, ό,τι θέλω κάνω!

Αριθμός μηνυμάτων : 1290
Ηλικία : 35
Τόπος : Right Here, Right Now.
Κάρμα : 4324
Points : 505989
Registration date : 31/08/2008

https://synomilo.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ Empty ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ

Δημοσίευση από meli Σαβ Ιαν 24, 2009 10:03 pm

Διαφωνώ μαζί σου, δεν είναι το χαμηλό επίπεδο,
όχι είναι η μαγκιά τους ότι μπορούν να το κάνουν, μπορούν να ταλαιπωρούν όλους τους άλλους και έτσι νοιώθουν δυνατοί, έρχονται και τα κανάλια και τους δίνουν "λόγο" και "εικόνα' προς τα έξω και αυτό τους κάνει να αισθάνονται θεοί. Βάλε τώρα και και λίγο τα πολιτικά κόματα και κοματάκια που τους ωθούν για μικρο-πολιτικους λόγους και έχει γίνει μπάχαλο η ιστορία.
Μόνο μια κουβέντα θα πω που την άκουσα να την λέει καποιος κύριος απο την Επανωμή που έδωσε τηλεφωνική συνέντευξη σε γνωστό ραδιόφωνο της Θεσσαλονικης ακριβώς μισή ώρα αφού ο υπουργός ανακοίνωσε ότι θα τους δώσει 500 εκ. ευρώ
" αν αύριο δεν μπούνε στα βιβλιάριά μας λεφτά- όπως έγινε το 1996, εμείς δεν σταματάμε, δεν με ενδιαφέρει που θα βρούνε τα λεφτά- αύριο στα βιβλιάριά μας πρεπει να έχει λεφτά"
Ας μην κανω προσωπικά σχόλια για αυτήν την φράση.... το αφήνω σε εσάς να το σκεφθείτε και μετά απλά να κλείσετε την τηλεόραση για να μην συγχίζεστε περισσότερο.

meli

Αριθμός μηνυμάτων : 1
Κάρμα : 0
Points : 5590
Registration date : 24/01/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ Empty Απ: ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ

Δημοσίευση από mixaela_ Κυρ Ιαν 25, 2009 2:25 am

οι αγροτες και ολοι οσοι διαμαρτυρονται μ αυτο τον τροπο, κανουν ενα λαθος. δεν πιεζεις για λυσεις, πιεζοντας αυτον που ειναι ασχετος με το προβλημα σου, δεν μπορεις να εχεις με το μερος σου αυτον που ταλαιπωρεις, οσο δικιο και να εχεις...
πραγματικα, δειχνουν μονο τη μαγκια τους και κανουν επιδειξη δυναμης αλλα στα ματια των πολλων ειναι ηδη καταδικασμενοι, εχουν χασει το δικιο τους. αυτα τα 500 εκ. ευρω θα τα επαιρναν και χωρις αυτη την κινητοποιηση...
mixaela_
mixaela_
Συνομιλώ! Pin-up Girl

Αριθμός μηνυμάτων : 1937
Ηλικία : 33
Τόπος : θεσσαλονικη
Κάρμα : 246
Points : 7413
Registration date : 08/11/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ Empty Απ: ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ

Δημοσίευση από Rouf Κυρ Ιαν 25, 2009 5:11 pm

Ρε σεις για τους αγρότες τα μπλόκα είναι πλέον κάτι σαν κατασκήνωση- διακοπές. Πρώτα πρώτα γίνονται πάντα off season, τέτοια εποχή δηλαδή που δεν υπάρχει καμία απολύτως γεωργική εργασία και ξημεροβραδιάζονται όλη μέρα στα καφενεία.

Ξάφνου μπαίνει μέσα κάποιος "συνδικαλιστής αγρότης" κόκκινος, μπλέ, κίτρινος, πράσινος, δεν έχει καμιά διαφορά και λέει "Άιντε παιδιά δεν βαρεθήκατε να κάθεστε όλη μέρα και να κατεβάζετε τσίπουρα βλέποντας τηλεόραση; Είπαμε με τους άλλους απ' τα γύρω χωριά να βγούμε όλοι μαζί να κλέισουμε το δρόμο ρε! Τί λέτε για καμιά βδομαδούλα μακριά από γυναίκες και παιδιά; Ο Τάκης του μπαρμπα Μιχάλη απ' το διπλανό χωριό είπε θα σφάξει και το γρούνιpig να γίνει χαμός απάνω. Θα πάρουμε και 2 βαρέλια τσίπουρο φετινά απ' τον Νίκο τον κουφό που μόλις τα έβγαλε και θα περάσουμε φίνα. Τί λέτε; Θα μας δείξει κι η τηλιόραση σίγουρα. Άντε γιατί ήδη στα Τέμπη ετοιμάζονται 2000 τρακτέρια. Δεν γίνεται να κάτσουμε έτσι."

Και κάπως έτσι που λέτε ξεκίνησαν όλα. Οι περισσότεροι την βλέπουν εντελώς στο χαβαλέ. Φαί και τσίπουρο να έχει και πάμε. Στο μπλόκο του Προμαχώνα έχει κι άλλες "παροχές" βέβαια Twisted Evil αλλά σε γενικές γραμμές όλοι περνάνε καλά και έχουν να λένε για πολύ καιρό μετά κάτι σαν το στρατό ενα πράγμα!

Δείτε πώς καμαρώνει ο θείος όταν τον παίρνουνε να του πούνε πως είναι στην τηλεόραση!

Αν γυρίσει η ρεπόρτερ όμως ξαφνικά και τον ρωτήσει ποιά είναι τα αιτήματά τους θα κάνει τον κινέζο και θα πάει να φωνάξει τον Τάκη που "αυτός ασχολείται μ' αυτά τα πράματα" όπως λένε.

Όπως και οι περισσότερες μορφές διαμαρτυρίας σ' αυτή τη χώρα έτσι κι αυτή των αγροτών είναι για γέλια και στην τελική ζημιώνει την κοινωνία σαν σύνολο, δηλαδή και τους ίδιους.

Αν πάντως έχετε σκοπό να ταξιδέψετε κάντε το με παρέα αν γίνεται. Θεσ/νίκη - Αθήνα 11 Ώρες έκανε γνωστός μου με το αυτοκίνητο.
Rouf
Rouf

Αριθμός μηνυμάτων : 44
Ηλικία : 35
Τόπος : Thessaloniki
Κάρμα : 0
Points : 5632
Registration date : 14/12/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ Empty Απ: ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ

Δημοσίευση από erion5 Κυρ Ιαν 25, 2009 6:47 pm

πεστα, χρυσοστομε η μαλλον, γραψτα, χρυσοχερε...
δουλεια δεν εχουμε, εποχη κυνηγιου δεν ειναι, το ψαρεμα στο ποταμι απαγορευεται, η τηλεοραση μαπα, αλλο παιδι να μην κανουμε ( δεν εχουμε να το μεγαλωσουμε, ηδη ειμαστε πολυτεκνοι, το επιδομα το πηραμε...), τι μας εμεινε?
ενα μπλοκο, ας το κανουμε...ελατε να σας πω τι θα πουμε στα καναλια, μη γινουμε και εντελως ρεζιλι ( μητσο, οχι επερωτηση, βρε, επιδοτηση λεγεται, προσεχε λιγο...).
παρτε τα τρακερ, ε! ναι τα προχειρα, τα κυριακατικα να μεινουν μεσα στην αποθηκη...και φυγαμεεεεεεεεεεεε!!!





cherry
erion5
erion5
Πόσα πιάνει ρε το όχημα???

Αριθμός μηνυμάτων : 3158
Ηλικία : 33
Τόπος : καστορια
Κάρμα : 244
Points : 8619
Registration date : 13/11/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ Empty Απ: ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ

Δημοσίευση από pandora Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 am

δεν εχετε δικιο. οι αγροτες ειναι παραμελημενοι, ισως οι πιο παραμελημενοι απ ολους...
μα να μην μπορουν να καθονται ολο το χρονο? να αναγκαζονται να δουλευουν και λιγακι? πω πω! πολυ κακο...

Mad
pandora
pandora
Κοινωνικός Ανταποκριτής (κοινώς... κουτσομπόλα)

Αριθμός μηνυμάτων : 3029
Ηλικία : 34
Τόπος : αγρινιο
Κάρμα : 231
Points : 8537
Registration date : 10/11/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ Empty Απ: ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ

Δημοσίευση από iasonas Σαβ Ιαν 31, 2009 1:02 am

ακους εκει να μην πουν ουτε ενα ευχαριστω στον ανθρωπο που εκανε τοσα χιλιομετρα για να παει να τους... συμπαρασταθει...
απαιτησεις, ομως, που εχουν μερικοι ε? μιλαω, φυσικα για το επεισοδιο με τον βουλευτη ( βολευτη ) σουρλα...
"αντι να μου πειτε ευχαριστω", λεει ο εν λογω κυριος..."που ηρθα μεχρι εδω, φωναζετε κιολας"... μα ουτε ενα γλυκο συκαλακι δεν τον κερασαν τον ανθρωπο...

μηπως το ειδα στον υπνο μου?
iasonas
iasonas
Όχι, ο μονοσάνδαλος, ο άλλος...

Αριθμός μηνυμάτων : 1764
Ηλικία : 34
Τόπος : σερρες
Κάρμα : 165
Points : 7256
Registration date : 06/10/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ Empty Απ: ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ

Δημοσίευση από mixaela_ Τετ Φεβ 04, 2009 2:55 pm

ειπατε, ειπατε, οριστε...τους διαλυσατε τους καημενους...


flower
mixaela_
mixaela_
Συνομιλώ! Pin-up Girl

Αριθμός μηνυμάτων : 1937
Ηλικία : 33
Τόπος : θεσσαλονικη
Κάρμα : 246
Points : 7413
Registration date : 08/11/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ Empty Απ: ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ

Δημοσίευση από isoposos Τρι Ιαν 19, 2010 8:59 am

μην ακουσω τιποτα για νεκρανασταση, το θεμα ειναι επικαιρο και θα μαρτυρησουμε παλι. confused
isoposos
isoposos
Ανάψτε το φως...

Αριθμός μηνυμάτων : 325
Ηλικία : 34
Κάρμα : 59
Points : 5624
Registration date : 13/01/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ Empty Απ: ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ

Δημοσίευση από Margera Πεμ Ιαν 21, 2010 1:43 pm

Έξω απ'το χορό πολλά λέγονται...

Τι λλλλλές ρε παιδί μου???δε μπορείς να φύγεις απ'τη Σαλλλλλόνικα???...πωπω, καλά ρε μαλλλλάκα τραβάς μεγάλλλλλλο δράμα να πούμε...απορώ με την ανέχεια σου...

Για να καταλάβω...το πρόβλημα σου(οχι μόνο εσένα), ειναι ό,τι ο τρόπος διαμαρτυρίας, πρέπει να αλλάξει....παγκοσμίως...γιατι παντού, ετσι γίνεται...
Στη Σουηδία???...μην το πείτε...και εκεί τα ίδια και χειρότερα είναι...τυχαίνει να γνωρίζω απο οικογενειακό γνωστό...πριν ενα μήνα τα ίδια και εκεί στο Goteborg, αγρότες......τς τς τς.......παντού τα ίδια....

Έξω απ'το χορό πολλά λέγονται...ξέρεις κανείς απο΄δω τις συντάξεις που πρόκειται να πάρουν?...ξέρεις κανείς απο΄δω τα επιδόματα που λαμβάνουν?...ιατρική περίθαλψη...θλίψη με πιάνει...ειλικρινά...

Και να σε πω ρε Θεσαλλλλλονικιέ...αν έμενες Αθήνα τι θα έκανες???υπάρχουν μήνες που είναι συνέχεια κλειστή η Αθήνα απο απεργίες...θα τους πυροβολούσες ή θα τους πάταγες???και να σε πώ και κάτι ρε δικέ μου που με έκανες εντύπωση...μιλλλλλάς για απλούς πολλλλλλίτες βάζοντας τον ευατό σου μέσα σ'αυτούς και βγάζοντας τους αγρότες απ'έξω???...
Α! και κάτι ακόμα...πές ξανά αυτό με τα 500εκατομμύρια...λύθηκα στο γέλιο τη πρώτη φορά...
Margera
Margera

Αριθμός μηνυμάτων : 291
Τόπος : Φεουδαρχική Φορογιώργαινα
Κάρμα : 109
Points : 5735
Registration date : 17/10/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ Empty Απ: ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ

Δημοσίευση από Aptyxeiotos Πεμ Ιαν 21, 2010 2:45 pm

Ο Ρουφ τα είχε πει καλά...


Rouf έγραψε:Ρε σεις για τους αγρότες τα μπλόκα είναι πλέον κάτι σαν κατασκήνωση- διακοπές. Πρώτα πρώτα γίνονται πάντα off season, τέτοια εποχή δηλαδή που δεν υπάρχει καμία απολύτως γεωργική εργασία και ξημεροβραδιάζονται όλη μέρα στα καφενεία.

Ξάφνου μπαίνει μέσα κάποιος "συνδικαλιστής αγρότης" κόκκινος, μπλέ, κίτρινος, πράσινος, δεν έχει καμιά διαφορά και λέει "Άιντε παιδιά δεν βαρεθήκατε να κάθεστε όλη μέρα και να κατεβάζετε τσίπουρα βλέποντας τηλεόραση; Είπαμε με τους άλλους απ' τα γύρω χωριά να βγούμε όλοι μαζί να κλέισουμε το δρόμο ρε! Τί λέτε για καμιά βδομαδούλα μακριά από γυναίκες και παιδιά; Ο Τάκης του μπαρμπα Μιχάλη απ' το διπλανό χωριό είπε θα σφάξει και το γρούνιpig να γίνει χαμός απάνω. Θα πάρουμε και 2 βαρέλια τσίπουρο φετινά απ' τον Νίκο τον κουφό που μόλις τα έβγαλε και θα περάσουμε φίνα. Τί λέτε; Θα μας δείξει κι η τηλιόραση σίγουρα. Άντε γιατί ήδη στα Τέμπη ετοιμάζονται 2000 τρακτέρια. Δεν γίνεται να κάτσουμε έτσι."

Και παπαριές περί αιτημάτων εγώ τις ακούω βερεσέ... όταν τα τσέπωναν από παντού οι μπαστουνόβλαχοι πριν 20-25 χρόνια δεν έβγαιναν στους δρόμους...

Η χώρα βρίσκεται σε οικονομικό και δημοσιονομικό αδιέξοδο, δεν υπάρχει "σαλιο" ούτε για γραμματόσημο, και τα κωλόζωα κλείνουν τα εμπορικά δίκτυα, προκαλούν τους Βούλγαρους και την Κομισιόν και γενικά αν συνεχίσουν θα μας στείλουν στα Ευρωπαικά Δικαστήρια για παραβίαση κοινοτικών συνθηκών... ενώ ταυτόχρονα τα σπρεντ έχουν φτάσει στου διαόλου το κέρατο και οι Ευρωπαίοι παθαίνουν απανωτούς νευρικούς κλονισμούς με το που ακούν "Ελλάδα"...

ξέρετε πώς το λέω εγώ αυτό...?

λίγο, πολύ... ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ.... κωλόζωα...
Aptyxeiotos
Aptyxeiotos
Admin είμαι, ό,τι θέλω κάνω!

Αριθμός μηνυμάτων : 1290
Ηλικία : 35
Τόπος : Right Here, Right Now.
Κάρμα : 4324
Points : 505989
Registration date : 31/08/2008

https://synomilo.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ Empty Απ: ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ

Δημοσίευση από pandora Πεμ Ιαν 21, 2010 3:48 pm

κατι μας ειπες, τωρα, Aptyxeiote...ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ?

σε μια ελλαδα που παραπεει, σε μια ελλαδα οπου οποιος εχει μια "επισημη" θεση χρηματιζεται, σε μια ελλαδα που οι ιδιοι οι διοικουντες ( απο τρικουπη και δω... ) εγιναν πλουσιοι με ο, τι ειδους κομπινα υπαρχει?

το ονομαζεις ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ? τι βλεπουν, τι θα κανουν οι αγροτες...μα οως, αυτοι στην απ εξω θα ειναι? confused
pandora
pandora
Κοινωνικός Ανταποκριτής (κοινώς... κουτσομπόλα)

Αριθμός μηνυμάτων : 3029
Ηλικία : 34
Τόπος : αγρινιο
Κάρμα : 231
Points : 8537
Registration date : 10/11/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ Empty Απ: ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ

Δημοσίευση από Aptyxeiotos Πεμ Ιαν 21, 2010 7:36 pm

για τους αγρότες είναι το θέμα, τους αγρότες κράζω... για τα υψηλότερα κλιμάκια οι απόψεις μου είναι γνωστές... κι αν χαρακτηρίζω εσχατη προδοσια τα καραγκιοζιλικια των αγροτων, φαντασου τι πιστευω για τους... αλλους...

Σ'αυτή τη χώρα όλοι έχουν λόγο να βγουν στους δρόμους... αλλά ποιός την πληρώνει?
Αυτοι που ευθύνονται?
Οοοοοοοοοοοοοοοχι.
Φαγωνόμαστε μεταξύ μας και ο καθένας εύχεται να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα...
Τους αδίκησε η Αγροτική? Να πάρουν τα τρακτέρ τους και να πανε στο σπίτι του διευθυντή της, ή στο υπουργείο οικονομικών ή όπως λέγεται τώρα...

Και τι θέλουν? Συντάξεις? Για ποιές συντάξεις μιλάμε, γι' αυτές του ΟΓΑ για τις οποίους δεν πληρώνουν καμία άλλη εισφορά πέρα από ένα αστείο ποσοστό της παραγωγής τους? Έχουν καλομάθει χρόνια τώρα και νομίζουν ότι αξίζουν ειδικήμεταχείρηση... ποιοί... οι αγρότες... ο ορισμός της οπισθοδρόμησης και της χαμηλής παραγωγικότητας...
Aptyxeiotos
Aptyxeiotos
Admin είμαι, ό,τι θέλω κάνω!

Αριθμός μηνυμάτων : 1290
Ηλικία : 35
Τόπος : Right Here, Right Now.
Κάρμα : 4324
Points : 505989
Registration date : 31/08/2008

https://synomilo.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ Empty Απ: ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ

Δημοσίευση από erion5 Παρ Ιαν 22, 2010 8:48 am

υπαρχουν οι κατ επαγγελμα αγροτες και οι..... αγροτες. γινεται ολοκληρος ντορος για τη φορολογηση του περιπτερα, του καφετζη, της μανικιουριστας και καμια κουβεντα για τη φορολογηση των αγροτων.

ξερει κανενας πως φορολογουνται? cherry
erion5
erion5
Πόσα πιάνει ρε το όχημα???

Αριθμός μηνυμάτων : 3158
Ηλικία : 33
Τόπος : καστορια
Κάρμα : 244
Points : 8619
Registration date : 13/11/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ Empty Απ: ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ

Δημοσίευση από pandora Παρ Ιαν 22, 2010 1:54 pm

χωρις να παρουσιασουν στοιχεια για τις καλλιεργειες του, αν ειχαν κιλας και δεν βασιστηκαν στην επιδοτηση που πηραν για να ζησουν... Very Happy
pandora
pandora
Κοινωνικός Ανταποκριτής (κοινώς... κουτσομπόλα)

Αριθμός μηνυμάτων : 3029
Ηλικία : 34
Τόπος : αγρινιο
Κάρμα : 231
Points : 8537
Registration date : 10/11/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ Empty Απ: ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ

Δημοσίευση από rokas Δευ Ιαν 25, 2010 4:34 pm

Μιλάτε έτσι για τους αγρότες? Τους στυλοβάτες της ελληνικής οικονομίας?

Έχετε αντίρρηση ότι την κρατούν στα χέρια τους? Στις ρόδες τους, μάλλον? Έχει παραλύσει όλη η Ελλάδα...Ξέρετε πόση είναι η ζημιά?
rokas
rokas
Δάσκαλε που δίδασκες...

Αριθμός μηνυμάτων : 695
Ηλικία : 37
Τόπος : Λαρισα
Κάρμα : 89
Points : 6356
Registration date : 24/11/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ Empty Απ: ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ

Δημοσίευση από Kostis Δευ Ιαν 25, 2010 6:20 pm

Με αυτά που βλέπω είμαι έτοιμος να κατέβω στα μπλόκα και να τους αρχήσω στις γρήγορες...

Μα είναι δυνατόν να απαιτούν το καλό τους και να παρεμποδίζουν το κοινό καλό? Ρε, ούτε μια σωστή διαδήλωση δεν ξέρουν να κάνουν οι άνθρωποι, εδώ. Αντί να φωνάζουν στα παράθυρα των υπαιτίων αυτής της κατάντιας, βγαίνουν σε αυτά της τηλεόρασης...

Ε, ρε, ΑλΜούνια που τους χρειάζεται!...
Kostis
Kostis
"Το Αλβανικό Στοιχείο..."

Αριθμός μηνυμάτων : 1621
Κάρμα : 126
Points : 7231
Registration date : 15/06/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ Empty Απ: ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ

Δημοσίευση από Aptyxeiotos Δευ Ιαν 25, 2010 8:42 pm

Aν είναι μάγκες ας τα κάνουν αυτά Μάιο - Ιούνιο... Όχι χειμωνιάτικα...
Aptyxeiotos
Aptyxeiotos
Admin είμαι, ό,τι θέλω κάνω!

Αριθμός μηνυμάτων : 1290
Ηλικία : 35
Τόπος : Right Here, Right Now.
Κάρμα : 4324
Points : 505989
Registration date : 31/08/2008

https://synomilo.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ Empty Απ: ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ

Δημοσίευση από Kostis Δευ Ιαν 25, 2010 10:16 pm

Aptyxeiotos έγραψε:Aν είναι μάγκες ας τα κάνουν αυτά Μάιο - Ιούνιο... Όχι χειμωνιάτικα...
Ποιοι να τα κάνουν μωρέ? Οι αγρότες άνω των 60 που δεν μπορούν να πάρουν τα πόδια τους (αυτοί, φυσικά, αποτελούν την παλιά, καλή κι εργάσιμη γενιά) ή μήπως οι νέοι που επειδή κατέχουν δυο τετραγωνικά αγρό νομίζουν πως σκίζονται όλη μέρα? (ότι σκίζονται-σκίζονται, θέλει δύναμη να σηκώνεσαι μεσημεριάτικα, να τρέχεις για καφέδες και το μόνο πράγμα που έχεις μάθει να λες σ' όλη σου τη ζωή είναι "δώστε κι άλλα!")

Shocked
Kostis
Kostis
"Το Αλβανικό Στοιχείο..."

Αριθμός μηνυμάτων : 1621
Κάρμα : 126
Points : 7231
Registration date : 15/06/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ Empty Απ: ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ

Δημοσίευση από Aptyxeiotos Δευ Ιαν 25, 2010 11:24 pm

χα... σωστός... άλλωστε υπάρχουν αγρότες και "αγρότες"...
Aptyxeiotos
Aptyxeiotos
Admin είμαι, ό,τι θέλω κάνω!

Αριθμός μηνυμάτων : 1290
Ηλικία : 35
Τόπος : Right Here, Right Now.
Κάρμα : 4324
Points : 505989
Registration date : 31/08/2008

https://synomilo.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ Empty Απ: ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ

Δημοσίευση από pandora Τετ Φεβ 03, 2010 9:59 am

αρχισε το "ντομινο" και σε λιγο θα εχουμε μια ελλαδα σε απεργια...

δε μας φτανει η απειλη της οικονομικης καταρρευσης της χωρας, εχουμε να παλεψουμε με την ανευθυνοτητα των αγροτων. σαν να τους καλομαθε ο κυριος παπαδοπουλος της επταετιας, νομιζω... confused
pandora
pandora
Κοινωνικός Ανταποκριτής (κοινώς... κουτσομπόλα)

Αριθμός μηνυμάτων : 3029
Ηλικία : 34
Τόπος : αγρινιο
Κάρμα : 231
Points : 8537
Registration date : 10/11/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ Empty Απ: ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ

Δημοσίευση από kokosimos Τετ Φεβ 03, 2010 2:35 pm

Κλειστοί δρόμοι? Κρίση? Τί λέτε, ωρέεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!

Εδώ παίρνει διαζύγιο η Μενεγάκη και είναι πρώτο θέμα, ακόμα εκεί μείνατε εσείς? lol!
kokosimos
kokosimos
Η Μεγάλη Μεταγραφή

Αριθμός μηνυμάτων : 1101
Ηλικία : 32
Τόπος : KALAMATA
Κάρμα : 102
Points : 6769
Registration date : 05/01/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ Empty Απ: ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ

Δημοσίευση από adiavastos Τετ Φεβ 03, 2010 2:50 pm

Δεν έχετε δίκιο!

Η Ελλάδα είναι χώρα κατ' εξοχήν γεωργική, αγροτική. Ο αγρότης είναι το οικονομικό στήριγμά μας. Δεν σταματά να αναζητεί και να ψάχνει για τις καλύτερες λύσεις και τα κεφάλαια να αναβαθμίσει τα συστήματα καλλιέργειας. Και, μάλιστα, μόνος, χωρίς τη βοήθεοα κανενός...

Δεν ξέρετε ότι αγρότης, μόνος, ψάχνει?

Ε! Τώρα τελευταία, ψάχνεται κιόλας...
adiavastos
adiavastos

Αριθμός μηνυμάτων : 36
Ηλικία : 42
Τόπος : Αθήνα
Κάρμα : 7
Points : 5358
Registration date : 26/10/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ Empty Απ: ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ- ΜΠΛΟΚΑ

Δημοσίευση από wind Πεμ Φεβ 04, 2010 9:26 am

αυτος να ψαχνεται...

εμας να μη μας αναγκαζει να ψαχνομαστε...
wind
wind
Ο Υδραυλικός μας

Αριθμός μηνυμάτων : 2797
Ηλικία : 35
Τόπος : αθηνα
Κάρμα : 244
Points : 8494
Registration date : 18/11/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης