Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Παρόμοια θέματα

    Το παραμύθι της Κοκκινοσκουφίτσας από την πλευρά του λύκου

    +7
    Narkissa Witch
    black cherry
    petra_
    irida
    eleos
    erion5
    Aptyxeiotos
    11 απαντήσεις

    Πήγαινε κάτω

    Το παραμύθι της Κοκκινοσκουφίτσας από την πλευρά του λύκου Empty Το παραμύθι της Κοκκινοσκουφίτσας από την πλευρά του λύκου

    Δημοσίευση από Aptyxeiotos Κυρ Φεβ 22, 2009 11:30 am

    Το παραμύθι της Κοκκινοσκουφίτσας από την πλευρά του λύκου
    (Παρουσιάστηκε από τη Ν. Ρουμπάνη στα σεμινάρια του Προγράμματος, από 7 έως 15/12/02)
    Η ξενοφοβία και ο ρατσισμός ξεκινούν από την ιδέα ότι δίκιο υπάρχει μόνο στη μία πλευρά.. Προσπαθώντας να συμβάλλουμε στην αναγνώριση της σύνθεσης των απόψεων, σας χαρίζουμε σήμερα το παραμύθι της κοκκινοσκουφίτσας από την πλευρά του δυσφημισμένου λύκου.




    Το δάσος ήταν το σπιτικό μου. Ζούσα εκεί και νοιαζόμουν γι' αυτό. Προσπαθούσα να το διατηρώ ταχτικό και καθαρό.

    Κάποτε, μια ηλιόλουστη μέρα, ενώ προσπαθούσα να συμμαζέψω κάτι σκουπίδια που είχε παρατήσει ένας κατασκηνωτής, άκουσα βήματα. Πήδηξα πίσω από ένα δέντρο και είδα ένα μικρό κορίτσι να έρχεται από ένα μονοπάτι, κρατώντας ένα καλάθι. Μου φάνηκε ύποπτη από την αρχή γιατί φορούσε αστεία ρούχα ολοκόκκινα, και το κεφάλι της ήταν καλυμμένο με μια κουκούλα σαν να μην ήθελε να την αναγνωρίσουν.

    Φυσικά την σταμάτησα για να ερευνήσω το ζήτημα. Την ρώτησα ποια ήταν, πού πήγαινε, από που ερχόταν κ.τ.λ. Μου είπε μια ιστορία για κάποια γιαγιά που πήγαινε να την επισκεφθεί και να της πάει φαγητό.

    Έδειχνε βασικά έντιμο άτομο, αλλά βρισκόταν στο δάσος μου και έδειχνε ύποπτη μ'αυτά τα ρούχα. ΄Έτσι αποφάσισα να της δείξω πόσο σοβαρό ήταν να εισβάλλει έτσι, χωρίς ειδοποίηση, ντυμένη αστεία.

    Την άφησα να συνεχίσει αλλά, έτρεξα πριν από αυτήν στο σπίτι της γιαγιάς της. Όταν συνάντησα την συμπαθητική γριούλα της εξήγησα το πρόβλημά μου και συμφώνησε ότι η εγγονή της χρειαζόταν ένα μάθημα. Η γριούλα συμφώνησε να κρυφτεί ώσπου να την φωνάξω. Έτσι, κρύφτηκε κάτω από το κρεβάτι. Όταν έφτασε το κορίτσι την κάλεσα να μπει στην κρεβατοκάμαρα όπου βρισκόμουν στο κρεβάτι ντυμένος σαν τη γιαγιά. Το κορίτσι ήρθε με τα κόκκινα μαγουλά της και είπε κάτι άσχημο για τα μεγάλα μου αυτιά. Με είχαν προσβάλλει κι άλλοτε και έτσι προσπάθησα να πω κάτι θετικό. Είπα ότι, ίσως, τα μεγάλα μου αυτιά, μου επέτρεπαν να την ακούω καλύτερα. Δηλαδή έδειχνα ότι την συμπαθούσα και ήθελα να προσέχω αυτά που λεει. Αλλά έκανε άλλο ένα καλαμπούρι για τα γουρλωτά μου μάτια. Τώρα καταλαβαίνετε πώς άρχισα να αισθάνομαι γι' αυτό το κορίτσι που έβαζε ένα ευγενικό προσωπείο αλλά ήταν τόσο κακοήθης. Παρ' όλα αυτά έχω την τακτική να γυρίζω και το άλλο μάγουλο και της είπα ότι τα γουρλωτά μου μάτια με βοηθούν να την βλέπω καλύτερα. Η επόμενη προσβολή στ' αλήθεια με νευρίασε. Έχω κάποιο σύμπλεγμα για τα μεγάλα μου δόντια κι αυτό το κορίτσι έκανε μία προσβλητική παρατήρηση. Ξέρω ότι θα έπρεπε να μην χάσω την ψυχραιμία μου αλλά πήδηξα από το κρεβάτι και της φώναξα πως τα μεγάλα μου δόντια ήταν χρήσιμα για να την φάω καλύτερα.

    Τώρα ας είμαστε ειλικρινείς, κανείς λύκος δεν θα έτρωγε ποτέ ένα κορίτσι, όλοι το ξέρουν αυτό, αλλά αυτό το τρελοκόριτσο άρχισε να τρέχει γύρω-γύρω ουρλιάζοντας κι εγώ προσπαθούσα να την φτάσω για να την ηρεμίσω. Έβγαλα και τα ρούχα της γιαγιάς αλλά αυτό φάνηκε να χειροτερεύει τα πράγματα. Ξαφνικά η πόρτα άνοιξε με δυνατό κρότο και ένας μεγαλόσωμος τύπος στεκόταν εκεί με το τσεκούρι του. Τον κοίταξα και κατάλαβα ότι είχα βρει τον μπελά μου. Υπήρχε ένα ανοιχτό παράθυρο πίσω μου και την κοπάνησα.

    Θα ήθελα να μπορούσα να πω πως εδώ τελειώνει η ιστορία. Όμως αυτή η γριούλα γιαγιά ποτέ δεν είπε την δική μου πλευρά της κατάστασης. Σύντομα κυκλοφόρησε η φήμη ότι ήμουν κακός και μοχθηρός. ΄Όλοι άρχισαν να με αποφεύγουν. Δεν ξέρω τι έγινε το κοριτσάκι με τα αστεία κόκκινα ρούχα, όμως εγώ δεν έζησα από τότε καλά. Έτσι αποφάσισα να σας γράψω την ιστορία μου.

    Με εκτίμηση

    Ο λύκος
    Aptyxeiotos
    Aptyxeiotos
    Admin είμαι, ό,τι θέλω κάνω!

    Αριθμός μηνυμάτων : 1290
    Ηλικία : 35
    Τόπος : Right Here, Right Now.
    Κάρμα : 4324
    Points : 505941
    Registration date : 31/08/2008

    https://synomilo.forumgreek.com

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Το παραμύθι της Κοκκινοσκουφίτσας από την πλευρά του λύκου Empty Απ: Το παραμύθι της Κοκκινοσκουφίτσας από την πλευρά του λύκου

    Δημοσίευση από erion5 Κυρ Φεβ 22, 2009 12:03 pm

    φιλε μου, σε καταλαβαινω απολυτα...ελπιζω αυτη η εμπειρια που ειχες να σου διδαξε ποσο κακος και ευθυνοφοβος ειναι ειναι ο ανθρωπος και στο μελλον να προσεχεις τις συναλλαγες μαζι του. κατι αναλογο επαθα και γω...
    και στο τελος βρεθηκα κατηγορουμενος για διαπλεκομενα...

    φιλικα

    ο παπουτσωμενος γατος
    erion5
    erion5
    Πόσα πιάνει ρε το όχημα???

    Αριθμός μηνυμάτων : 3158
    Ηλικία : 33
    Τόπος : καστορια
    Κάρμα : 244
    Points : 8571
    Registration date : 13/11/2008

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Το παραμύθι της Κοκκινοσκουφίτσας από την πλευρά του λύκου Empty Απ: Το παραμύθι της Κοκκινοσκουφίτσας από την πλευρά του λύκου

    Δημοσίευση από eleos Τετ Μαρ 04, 2009 11:37 pm

    ......δεν έχεις κι άδικο, λύκε, ακόμα και το γελοίο....
    ....."βάζω τα παπούτσια μου και σε κυνηγώ".....
    ......άνθρωπος το σκαρφίστηκε....

    ......άκου βάζω τα παπούτσια μου....
    ......μήπως πού θα κυνηγούσες??.....
    ......στ΄ αγκάθια?.........


    ...
    eleos
    eleos
    No comment.

    Αριθμός μηνυμάτων : 679
    Ηλικία : 35
    Τόπος : παράλληλος κόσμος
    Κάρμα : 112
    Points : 6252
    Registration date : 15/11/2008

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Το παραμύθι της Κοκκινοσκουφίτσας από την πλευρά του λύκου Empty Απ: Το παραμύθι της Κοκκινοσκουφίτσας από την πλευρά του λύκου

    Δημοσίευση από irida Σαβ Μαρ 07, 2009 5:13 pm

    Μετά απ΄όλα αυτά, η Κοκκινοσκουφίτσα θα έπρεπε να θεωρείται ρατσίστρια και να απομονωθεί απ΄όλους μας..Αλλά τί είναι δίκαιο σ΄αυτή τη ζωή? Ακόμα πουλάει παραμύθια...
    irida
    irida
    Λογιστική των Χρωμάτων!!!

    Αριθμός μηνυμάτων : 842
    Ηλικία : 33
    Τόπος : Θεσσαλονίκη
    Κάρμα : 123
    Points : 6375
    Registration date : 26/12/2008

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Το παραμύθι της Κοκκινοσκουφίτσας από την πλευρά του λύκου Empty Απ: Το παραμύθι της Κοκκινοσκουφίτσας από την πλευρά του λύκου

    Δημοσίευση από petra_ Δευ Μαρ 16, 2009 3:49 pm

    ενισταμαι...ο λυκος ψευδεται ασυστολα γιατι ξερει οτι δεν εχω την ευκαιρια να τον αποστομωσω. με κατηγορει για ρατσισμο αλλα δεν εχει στοιχεια να το αποδειξει...
    η αληθεια ειναι αλλη, τον συμπονεσα τον κακομοιρο ετσι τερατομορφος, στραβοδοντης, γουρλοματης και βρωμερος που ηταν, αλλα οχι και να με κατηγορει για ρατσισμο...αυτος, ενα ον υποδεεστερο του ανθρωπου...αυτο παει πολυ...

    κοκκινισκουφιτσα...

    Razz
    petra_
    petra_
    ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΙΑ

    Αριθμός μηνυμάτων : 1851
    Ηλικία : 36
    Τόπος : νταμαρι...
    Κάρμα : 562
    Points : 7552
    Registration date : 02/10/2008

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Το παραμύθι της Κοκκινοσκουφίτσας από την πλευρά του λύκου Empty Απ: Το παραμύθι της Κοκκινοσκουφίτσας από την πλευρά του λύκου

    Δημοσίευση από eleos Παρ Απρ 24, 2009 9:08 am

    .....καλός ο λύκος, είδε κι απόειδε ότι, για χρόνια ολόκληρα έχασε την καλή του φήμη εξ αιτίας μιας πιτσιρίκας ( εξετάζεται αν ήταν πιτσιρίκα ή αν την παρουσίασαν έτσι, γιατί σε κάποια σημεία, σύμφωνα πάντα με τους ισχυρισμούς του λύκου, ο τρόπος που χειρίστηκε το ζήτημα κάθε αλλά, παρά σε πιτσιρίκας ταιριάζει ) και αποφάσισε να τα βγάλει όλα στη φόρα…

    τον έπνιγε το δίκιο του?
    χρειάστηκε τόσος χρόνος για να μελετήσει όλες τις λεπτομέρειες και να μην αφήσει κενά?
    δεν έβρισκε καλό δικηγόρο για να τον ενημερώσει για τις συνέπειες και τρόπους αντιμετώπισης σε περίπτωση αντεπίθεσης απ την κοκκινοσκουφίτσα?
    ή μήπως υπέγραψε συμβόλαιο με καπάτσο παραμυθά για να μας παρουσιάσει το δεύτερο μέρος ( όπου θα είναι το θύμα ) και μας προδιαθέτει για να το δεχτούμε πιο εύκολα?

    ποιος ξέρει, λύκος είνΆ αυτός, ό, τι και να λέει…



    ...
    eleos
    eleos
    No comment.

    Αριθμός μηνυμάτων : 679
    Ηλικία : 35
    Τόπος : παράλληλος κόσμος
    Κάρμα : 112
    Points : 6252
    Registration date : 15/11/2008

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Το παραμύθι της Κοκκινοσκουφίτσας από την πλευρά του λύκου Empty Απ: Το παραμύθι της Κοκκινοσκουφίτσας από την πλευρά του λύκου

    Δημοσίευση από black cherry Παρ Νοε 20, 2009 8:40 pm

    χμμμ... μηπως ομως κυριε λυκε μας,κανατε συμφωνια με την γιαγια,να τρομαξει τοσο πολυ η κοκκινοσκουφιτσα και να μην ξαναπαει στο σπιτι της γιαγιας,ετσι εσεις οι δυο να χαρειτε πλεον ανενοχλητοι τον ερωτα σας????

    black cherry

    Αριθμός μηνυμάτων : 4
    Ηλικία : 60
    Τόπος : Αθήνα
    Κάρμα : 0
    Points : 5260
    Registration date : 06/11/2009

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Το παραμύθι της Κοκκινοσκουφίτσας από την πλευρά του λύκου Empty Απ: Το παραμύθι της Κοκκινοσκουφίτσας από την πλευρά του λύκου

    Δημοσίευση από Narkissa Witch Παρ Νοε 20, 2009 9:11 pm

    Σωστή!!Γιαγιάδες σου λέει μετά......!!
    Narkissa Witch
    Narkissa Witch
    Because Devil loves his children!!!!!!!

    Αριθμός μηνυμάτων : 1234
    Ηλικία : 33
    Τόπος : Στα κουρδιστά μου όνειρα....
    Κάρμα : 17
    Points : 6705
    Registration date : 11/05/2009

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Το παραμύθι της Κοκκινοσκουφίτσας από την πλευρά του λύκου Empty Απ: Το παραμύθι της Κοκκινοσκουφίτσας από την πλευρά του λύκου

    Δημοσίευση από jimy Σαβ Μάης 29, 2010 1:46 pm

    μη μιλησει κανενας για νεκρανασταση, θα του στειλω την κοκκινοσκουφιτσα.. Very Happy Very Happy Very Happy
    jimy
    jimy

    Αριθμός μηνυμάτων : 682
    Ηλικία : 31
    Τόπος : Βόλος
    Κάρμα : 72
    Points : 6224
    Registration date : 10/04/2009

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Το παραμύθι της Κοκκινοσκουφίτσας από την πλευρά του λύκου Empty Απ: Το παραμύθι της Κοκκινοσκουφίτσας από την πλευρά του λύκου

    Δημοσίευση από irida Σαβ Μάης 29, 2010 6:41 pm

    jimy έγραψε:μη μιλησει κανενας για νεκρανασταση, θα του στειλω την κοκκινοσκουφιτσα.. Very Happy Very Happy Very Happy


    Μην το λες, ξέρεις πόσοι θα το πουν? Ας απειλούσες με μπαμπούλα, με λάμια, με δράκο και συ...
    irida
    irida
    Λογιστική των Χρωμάτων!!!

    Αριθμός μηνυμάτων : 842
    Ηλικία : 33
    Τόπος : Θεσσαλονίκη
    Κάρμα : 123
    Points : 6375
    Registration date : 26/12/2008

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Το παραμύθι της Κοκκινοσκουφίτσας από την πλευρά του λύκου Empty Απ: Το παραμύθι της Κοκκινοσκουφίτσας από την πλευρά του λύκου

    Δημοσίευση από wind Σαβ Μάης 29, 2010 9:11 pm

    ε οχι, δεν το πιστευω...

    μετα απο ενα εξαμηνο και συ?


    ( σου στελνω διευθυνση για να στειλεις
    ο, τι υποσχεθηκες... )
    wind
    wind
    Ο Υδραυλικός μας

    Αριθμός μηνυμάτων : 2797
    Ηλικία : 35
    Τόπος : αθηνα
    Κάρμα : 244
    Points : 8446
    Registration date : 18/11/2008

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Το παραμύθι της Κοκκινοσκουφίτσας από την πλευρά του λύκου Empty Απ: Το παραμύθι της Κοκκινοσκουφίτσας από την πλευρά του λύκου

    Δημοσίευση από lykos Τρι Μαρ 29, 2011 7:20 am

    Και δεν σας τα είπα όλα ακόμα, έτσι? Very Happy Very Happy
    lykos
    lykos

    Αριθμός μηνυμάτων : 184
    Ηλικία : 30
    Κάρμα : 37
    Points : 5374
    Registration date : 17/02/2010

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Το παραμύθι της Κοκκινοσκουφίτσας από την πλευρά του λύκου Empty Απ: Το παραμύθι της Κοκκινοσκουφίτσας από την πλευρά του λύκου

    Δημοσίευση από stravadi Δευ Απρ 04, 2011 12:09 pm

    Η "politikaly correct" εκδοχή:
    Δεν μορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα αν δεν γνωρίζουμε την καταγωγή του κυνηγού.
    Αν είναι αμερικανος πήγε να σωσει το κοριτσακι ως γνήσιος χολυγουντιανος ηρως (Ραμπο κλπ), από τον βαρβαρο αιμοσταγη λυκο.
    Αν όμως εινα άραβας, τοτε χωρις αμφιβολία ειναι τρομοκράτης και η μικρούλα ειναι συνεργος του στο καλα προσχεδιασμενο εγκλημα κατα του αθωου και κατατρεγμένου λύκου.
    stravadi
    stravadi

    Αριθμός μηνυμάτων : 84
    Κάρμα : 9
    Points : 4930
    Registration date : 05/01/2011

    Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

    Επιστροφή στην κορυφή

    - Παρόμοια θέματα

     
    Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
    Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης